Pro více než čtvrtinu Čechů už Vánoce začaly

Průzkum
Pro více než čtvrtinu Čechů již vlastně začaly Vánoce. Z letošního průzkumu agentury Perfect Crowd pro Mall.cz totiž plyne, že 28 procent Čechů nakupuje dárky pod vánoční stromeček už od září. Činí tak zejména proto, aby se co nejvíce vyhnuli nákupům v adventním shonu. Necelá polovina Čechů podle stejného šetření nakupuje do deseti dárků, čtvrtina rozdá jedenáct až patnáct pozorností a šest Čechů ze sta nechá pod stromečkem dokonce přes třicet darů.
Dárky pod vánoční stromeček nakupuje 28 procent lidí už od září. Foto: Depositphotos.com

Průměrnou částku, kterou letos Češi chystají za vánoční dárky utratit, lze odhadnout na necelých 6500 korun. Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací pak letos utratí průměrně dalších zhruba 5150 korun. Čísla vycházejí z loňského šetření společnosti Profi Credit a zohledňují ovšem letošní dynamiku růstu maloobchodu (bez zahrnutí motoristického segmentu) v běžných cenách. Meziročně činil růst maloobchodních tržeb letos od ledna do května v běžných cenách 5,7 procenta, plyne z údajů Českého statistického úřadu.

Dynamika růstu maloobchodních tržeb odpovídá té loňské. Za prvních devět měsíců loňského roku vzrostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motoristického segmentu) ve stálých cenách meziročně o 4,8 procenta. Letos od ledna do srpna rostly dokonce o pět procent. Letos vzroste kupní síla (růst mezd očištěný o inflaci) Čechů o další zhruba čtyři procenta a spotřeba domácností bude celoročně – tedy i v čase adventním – klíčovým tahounem celé české ekonomiky.

PSALI JSME:
Češi stále nakupují s gustem. Jejich útraty táhnou ekonomiku, ochlazení přijde příští rok

V růstu vánočních výdajů Čechů se zrcadlí nejen růst jejich kupní síly, ale také obecný růst cen – inflace. V září meziroční inflace spotřebitelských cen činila 2,7 procenta, do adventního času mírně klesne, zůstane však nad dvouprocentní úrovní.

Za potraviny a nealkoholické nápoje Češi letos v září dali meziročně o 2,5 procenta více, za alkoholické nápoje pak o dvě procenta více. Levnější než loni jsou naopak oděvy a obuv, které ztrácí 1,6 procenta.

Výrazněji si ovšem lidé případně připlatí za vánoční rekreaci a návštěvy restaurací, v této položce jsou ceny o necelých pět procent výše než loni. O něco dražší bude i domácí štědrovečerní pohoštění, neboť brambory jsou stále o zhruba čtyři koruny na kilo dražší než loni a do prosince zřejmě na loňskou úroveň ještě nezlevní. Kapr pak bude stát přibližně tolik jako loni.

Nejčastěji budou letos jako loni Češi dávat pod stromeček kosmetiku, oblečení a knihy.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vánoce bez rodiny: Jak stráví svátky děti a senioři v domovech?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru