Pro více než čtvrtinu Čechů už Vánoce začaly

Průzkum
Pro více než čtvrtinu Čechů již vlastně začaly Vánoce. Z letošního průzkumu agentury Perfect Crowd pro Mall.cz totiž plyne, že 28 procent Čechů nakupuje dárky pod vánoční stromeček už od září. Činí tak zejména proto, aby se co nejvíce vyhnuli nákupům v adventním shonu. Necelá polovina Čechů podle stejného šetření nakupuje do deseti dárků, čtvrtina rozdá jedenáct až patnáct pozorností a šest Čechů ze sta nechá pod stromečkem dokonce přes třicet darů.
Dárky pod vánoční stromeček nakupuje 28 procent lidí už od září. Foto: Depositphotos.com

Průměrnou částku, kterou letos Češi chystají za vánoční dárky utratit, lze odhadnout na necelých 6500 korun. Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací pak letos utratí průměrně dalších zhruba 5150 korun. Čísla vycházejí z loňského šetření společnosti Profi Credit a zohledňují ovšem letošní dynamiku růstu maloobchodu (bez zahrnutí motoristického segmentu) v běžných cenách. Meziročně činil růst maloobchodních tržeb letos od ledna do května v běžných cenách 5,7 procenta, plyne z údajů Českého statistického úřadu.

Dynamika růstu maloobchodních tržeb odpovídá té loňské. Za prvních devět měsíců loňského roku vzrostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motoristického segmentu) ve stálých cenách meziročně o 4,8 procenta. Letos od ledna do srpna rostly dokonce o pět procent. Letos vzroste kupní síla (růst mezd očištěný o inflaci) Čechů o další zhruba čtyři procenta a spotřeba domácností bude celoročně – tedy i v čase adventním – klíčovým tahounem celé české ekonomiky.

PSALI JSME:
Češi stále nakupují s gustem. Jejich útraty táhnou ekonomiku, ochlazení přijde příští rok

V růstu vánočních výdajů Čechů se zrcadlí nejen růst jejich kupní síly, ale také obecný růst cen – inflace. V září meziroční inflace spotřebitelských cen činila 2,7 procenta, do adventního času mírně klesne, zůstane však nad dvouprocentní úrovní.

Za potraviny a nealkoholické nápoje Češi letos v září dali meziročně o 2,5 procenta více, za alkoholické nápoje pak o dvě procenta více. Levnější než loni jsou naopak oděvy a obuv, které ztrácí 1,6 procenta.

Výrazněji si ovšem lidé případně připlatí za vánoční rekreaci a návštěvy restaurací, v této položce jsou ceny o necelých pět procent výše než loni. O něco dražší bude i domácí štědrovečerní pohoštění, neboť brambory jsou stále o zhruba čtyři koruny na kilo dražší než loni a do prosince zřejmě na loňskou úroveň ještě nezlevní. Kapr pak bude stát přibližně tolik jako loni.

Nejčastěji budou letos jako loni Češi dávat pod stromeček kosmetiku, oblečení a knihy.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vánoce bez rodiny: Jak stráví svátky děti a senioři v domovech?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Black Friday na český způsob

Lidé by při nákupech neměli sledovat výši slev, které jsou mnohdy zavádějící. Spíše by se měli orientovat podle koncových cen. Ty je vhodné srovnávat na internetu s dalšími nabídkami u jiných obchodníků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Analýza
Češi jsou podle výzkumů vnímavější k rizikům a jsou celkově opatrnější, než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně nejbezpečněji. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu NN Životní pojišťovny. Podle jiného průzkumu, který udělala společnost IMAS pro Českou spořitelnu, má ochotu riskovat v investování jen devět …
Rolovat nahoru