Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování firem nebo „pozvat“ hackery

Nejčastějším problémem bezdrátových Wi-Fi sítí v českých a slovenských firmách je nedostatečný signál. K dalším obvyklým potížím patří nestabilita a výpadky sítě, nemožnost zpětně analyzovat příčiny problémů a malá propustnost. Typické Wi-Fi neduhy odhalil aktuální průzkum společnosti Cisco v ČR a na Slovensku.
Firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si „ZOO“ všemožných zařízení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tyto problémy přitom zvyšují riziko úspěšného kybernetického útoku, snižují efektivitu zaměstnanců, ohrožují provozuschopnost firem a celkově snižují kvalitu pracovního prostředí. Studie přitom potvrdila, že více potíží mají společnosti s nevhodně zabezpečenou sítí nebo s Wi-Fi sestavou poskládanou z nesourodých zařízení.

Podle výsledků rozhovorů Cisco s 900 IT specialisty a vyššími manažery se s nedostatečným signálem potýká 38 procent podniků, časté výpadky sítě řeší 21 procent firem a příčiny potíží sítě nedokáže zpětně analyzovat pětina společností.

Malá propustnost pak trápí bezmála pětinu podniků (19 %).

Na druhé straně průzkum Cisco potvrdil, že firemní Wi-Fi v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní.

Třetina dotázaných firem modernizovala bezdrátovou síť v minulém roce, dalších 43 procent v posledních třech letech. Nejpokročilejší standard 802.11ax, tedy Wi-Fi 6, už provozuje bezmála pětina firem. Přesto i podniky, které investují do nového kvalitního vybavení, řeší spoustu zbytečných problémů nebo na ně mají zaděláno.

Zcela typickou slabinu představuje nesourodost sítě. „Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou „ZOO“ všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně,“ informoval technický ředitel Cisco ČR Pavel Křižanovský.

Ne každá firma ale disponuje prostředky na to, aby kompletně obměnila celou síť najednou. V takovém případě odborníci doporučují modernizovat v ucelených blocích. „Začněte od klíčových provozů a starší vybavení přesuňte do méně kritických míst, kde není takový tlak na vysokou dostupnost, propustnost či nejnovější technické vlastnosti,“ doporučil.

Zdroj: Cisco

Problémy sítě může zesílit i nevhodné, slabé zabezpečení a špatná správa přístupů. Firmy, které přiznaly, že žádné zabezpečení sítě nemají, řeší mnohem více potíží, a to nejen s bezpečností. Například nestabilita a výpadky postihují více než polovinu (53 %) z nich, malá propustnost trápí 35 procent firem a bezpečnostním problémům jich čelí 29 procent.

Nejde jen o to, že se firmy bez zabezpečené sítě vystavují útokům hackerů – k nezabezpečené Wi-Fi síti se totiž může připojit úplně kdokoli. „Někteří uživatelé o tom třeba ani nevědí, jen mají v telefonu zaškrtnuté, že se má připojit k jakékoliv otevřené síti. Přestože v ní většinou nepáchají žádné nepravosti, síť si neporadí s tak velkým množstvím zařízení a nefunguje optimálně,“ vysvětlil Křižanovský.

Podobným úskalím mohou čelit i společnosti, u nichž se k jedné síti připojují nejen zaměstnanci, ale i příchozí návštěvníci. „Aby k problémům nedocházelo, je třeba mít logicky oddělenou síť. To znamená, že síť dokáže rozlišit, kdo se k Wi-Fi připojuje, podle toho nastaví mechanismy a úroveň zabezpečení. Každému uživateli přidělí pravomoci podle jeho role,“ dodal technický ředitel Cisco ČR.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB