Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování firem nebo „pozvat“ hackery

Průzkum
Nejčastějším problémem bezdrátových Wi-Fi sítí v českých a slovenských firmách je nedostatečný signál. K dalším obvyklým potížím patří nestabilita a výpadky sítě, nemožnost zpětně analyzovat příčiny problémů a malá propustnost. Typické Wi-Fi neduhy odhalil aktuální průzkum společnosti Cisco v ČR a na Slovensku.
Firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si „ZOO“ všemožných zařízení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tyto problémy přitom zvyšují riziko úspěšného kybernetického útoku, snižují efektivitu zaměstnanců, ohrožují provozuschopnost firem a celkově snižují kvalitu pracovního prostředí. Studie přitom potvrdila, že více potíží mají společnosti s nevhodně zabezpečenou sítí nebo s Wi-Fi sestavou poskládanou z nesourodých zařízení.

Podle výsledků rozhovorů Cisco s 900 IT specialisty a vyššími manažery se s nedostatečným signálem potýká 38 procent podniků, časté výpadky sítě řeší 21 procent firem a příčiny potíží sítě nedokáže zpětně analyzovat pětina společností.

Malá propustnost pak trápí bezmála pětinu podniků (19 %).

Na druhé straně průzkum Cisco potvrdil, že firemní Wi-Fi v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní.

Třetina dotázaných firem modernizovala bezdrátovou síť v minulém roce, dalších 43 procent v posledních třech letech. Nejpokročilejší standard 802.11ax, tedy Wi-Fi 6, už provozuje bezmála pětina firem. Přesto i podniky, které investují do nového kvalitního vybavení, řeší spoustu zbytečných problémů nebo na ně mají zaděláno.

Zcela typickou slabinu představuje nesourodost sítě. „Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji Wi-Fi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou „ZOO“ všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně,“ informoval technický ředitel Cisco ČR Pavel Křižanovský.

Ne každá firma ale disponuje prostředky na to, aby kompletně obměnila celou síť najednou. V takovém případě odborníci doporučují modernizovat v ucelených blocích. „Začněte od klíčových provozů a starší vybavení přesuňte do méně kritických míst, kde není takový tlak na vysokou dostupnost, propustnost či nejnovější technické vlastnosti,“ doporučil.

Zdroj: Cisco

Problémy sítě může zesílit i nevhodné, slabé zabezpečení a špatná správa přístupů. Firmy, které přiznaly, že žádné zabezpečení sítě nemají, řeší mnohem více potíží, a to nejen s bezpečností. Například nestabilita a výpadky postihují více než polovinu (53 %) z nich, malá propustnost trápí 35 procent firem a bezpečnostním problémům jich čelí 29 procent.

Nejde jen o to, že se firmy bez zabezpečené sítě vystavují útokům hackerů – k nezabezpečené Wi-Fi síti se totiž může připojit úplně kdokoli. „Někteří uživatelé o tom třeba ani nevědí, jen mají v telefonu zaškrtnuté, že se má připojit k jakékoliv otevřené síti. Přestože v ní většinou nepáchají žádné nepravosti, síť si neporadí s tak velkým množstvím zařízení a nefunguje optimálně,“ vysvětlil Křižanovský.

Podobným úskalím mohou čelit i společnosti, u nichž se k jedné síti připojují nejen zaměstnanci, ale i příchozí návštěvníci. „Aby k problémům nedocházelo, je třeba mít logicky oddělenou síť. To znamená, že síť dokáže rozlišit, kdo se k Wi-Fi připojuje, podle toho nastaví mechanismy a úroveň zabezpečení. Každému uživateli přidělí pravomoci podle jeho role,“ dodal technický ředitel Cisco ČR.

PSALI JSME:
Co všechno jste chtěli vědět o Wi-Fi, ale báli jste se zeptat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.