Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

Názor
V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 korun za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco hrušky jsou dražší o 30 procent. Růst cen jablek a hrušek je způsoben několika faktory.
Sklizeň jablek se letos ve Španělsku či v Itálii prodražila. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ovoci svědčilo suché a teplé počasí roku 2018, které bylo naopak katastrofální třeba pro pěstitele brambor. Cena jablek a hrušek se tak snížila kvůli jejich značným zásobám. Letošní počasí, kdy nejprve nastala sucha první půle jara a následně poměrně deštivé a chladné jarní a letní měsíce, přeje ovoci méně než roky 2018 nebo i 2019.

Zásoby se tedy letos ztenčují, což znatelně přispívá k růstu cen ovoce. Naopak se pro změnu radují třeba zmínění pěstitelé brambor, jejichž úroda je letos dobrá. Cena brambor se tak meziročně propadá o zhruba 25 procent.

Ceny ovoce obecně vyhání nahoru také koronavirus, který zhoršil propustnost hranic a omezil konkurenci mezi evropskými ovocnáři. V jižních zemích, jako jsou Itálie nebo Španělsko, měli zase problém se zajištěním sezónních pracovních sil z levnějších částí světa typu severní Afriky nebo Balkánu.

Tito pracovníci běžně dojíždějí do Itálie či Španělska na brigády česání ovoce, letos však ze zdravotních důvodů přijet nemohli nebo jen v omezené míře. Sklizeň se tak ve Španělsku či v Itálii prodražila. Podobně vzrostla cena vývozu ovoce do zemí typu ČR, opět kvůli hůře propustným hranicím a protipandemickým opatřením.

PSALI JSME:
Ovoce zdražuje nejvíce za posledních minimálně deset let

Koronavirus navíc vyvolal u podstatné části tuzemské veřejnosti naléhavý pocit nutnosti zdravější životosprávy, s vyšším přísunem vitamínu v přirozené podobě, což poptávce po ovoci pochopitelně též nahrálo.

Na této vlně se svezli obchodníci, kteří tak mohli dále navýšit své marže. Tento faktor ale nelze přeceňovat, neboť u zeleniny, jež je podle odborníků zdraví ještě prospěšnější než ovoce, cenový nárůst nepozorujeme.

V Česku navíc v posledních šesti letech lidem citelně rostly reálné mzdy, a to pochopitelně i ovocnářům, sadařům a dalším pracovníkům v zemědělství. V dražší ceně ovoce se kromě vyšších mezd odráží ještě také růst cen energií, v čele s elektřinou, který je stále patrný v posledních letech a měsících a ještě stále i dnes.

Žádný strom ale neroste do nebes, ani ceny jablek a hrušek ne. Lze předpokládat, že až odezní současná kumulace prorůstových faktorů, cena jak jablek, tak hrušek zase poklesne k běžnějším úrovním.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Zavřít reklamu ×
  1. Reálné mzdy na západ od naší hranice jsou mnohem vyšší a za ceny u nás může zvyšování našich mezd. To je ekonomický paradox hodný vědecké ceny. Chápu zemědělské komodity kde může být vícero faktorů, ale ceny potravin a věcí vyráběných u nás s výrazně nižším mzdovým nákladem za ceny stejné i vyšší než SRN např. mléčné výrobky. Německá minimální mzda je cca na výši medianu našich mezd tak proč?

  2. Taky pečivo,následovat budou pohonné hmoty a elektřina.Cirkus zvaný koronavirus stojí dost peněz a někdo to bude muset zaplatit.

  3. Jablka bez chuti a vůně chutnají jak řepa,Znojemské okurky se vyrábí v Turecku,banány se převáží na lodích tisíce kilometrů,kde udělali soudruzi z České republiky chybu?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.