Proč je aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě do konce roku

Názor
Úterní listopadová zpráva o inflaci v USA je nejdůležitějším zbývajícím údajem tohoto roku. Tím spíše po nedávném dvouciferném růstu akciového indexu S&P 500, který stále více „bojuje s Fedem“ (americkou centrální bankou, pozn. red.).
Od inflace ve Spojených státech se odvíjí vše, od pohledu na konečnou úrokovou sazbu Fedu, přes pravděpodobnost recese v USA, až po očekávání slabších výnosů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konsensus předpokládá znepokojivě malý pokles celkové míry inflace o 7,7 procenta i meziroční míry jádrové inflace o 6,3 procenta, nicméně náš vlastní inflační tracker (viz graf níže, pozn. aut.) uklidňuje, že základní cenové tlaky se uvolňují.

To poskytuje útěchu, že postupné oživení akciového trhu je podpořeno bez ohledu na úterní číslo. Inflace je hnacím motorem všeho, od zvyšování sazeb Fedu až po rizika recese a výhledy na zisky.

Podle našeho nástroje pro sledování inflace jsou mediány cen pod tlakem 24 procent od svého maxima a o pět procent nižší, než před dvěma měsíci. V čele poklesu stojí dodavatelské řetězce, bydlení a komodity, zatímco znepokojení se zaměřuje na zaostávající trh práce a nízká, ale přesto stabilní inflační očekávání spotřebitelů a investorů.

Zdroj: eToro

Trhy mohou být po nedávném posílení zranitelné vůči kontrole reálného stavu, ale klíčovou fundamentální podporou je další pokles inflace. Od inflace ve Spojených státech se odvíjí vše, od pohledu na konečnou úrokovou sazbu Fedu, přes pravděpodobnost recese v USA, až po očekávání slabších výnosů.

Sledujeme předstihové nebo koincidenční cenové ukazatele šesti hlavních hnacích sil inflace, což nám dává lepší představu o základní inflaci. Vykazované údaje indexu spotřebitelských cen jsou z podstaty věci zpožděné, což je ještě umocněno zvláštním způsobem výpočtu cen bydlení (30 % indexu).

Sledujeme trh práce (zaměstnanost ISM, JOLTS, pozn. aut.), bydlení (nájemné Zillow, index NAHB), zboží (ojeté automobily, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu), komodity (benzín, široké komodity), dodavatelské řetězce (index dodavatelských řetězců Fedu, kontejnerové sazby) a inflační očekávání (Michiganský průzkum, Break-evens).

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šéf Fedu Jerome Powell ubral na jestřábí rétorice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.