Proč nepropouštět – a když, tak s rozvahou

Názor
Následky pandemie, růst cen energií, inflace. Firmy bojují o přežití a intenzivně řeší snížení nákladů. Kvůli ekonomické nejistotě začínají některé firmy přistupovat k propouštění zaměstnanců. Podle Úřadu práce ČR ke konci srpna nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé České republice celkem 13 zaměstnavatelů.
Pokud už musí dojít k výpovědím, je důležité, jak proběhne proces propouštění. Většinou je doprovázen silnými emocemi, které lídr musí zvládnout. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Práci ztrácí nejčastěji zaměstnanci v oblasti výroby, stavebnictví nebo dopravy. Ne vždy ale propouštění automaticky zefektivní mzdové náklady. Firmy často přistupují k propouštění pod tlakem, bez důkladného zkoumání dalších procesů.

Šéfové si musejí pečlivě rozmyslet, zda je už situace opravdu tak vážná a je nevyhnutelné dát výpověď. Nejprve je dobré přemýšlet nad personálními procesy, systému odměňování nebo promyslet, které pozice jsou zbytné a které lze kumulovat.

Měli by si klást otázku, zda je nutné propustit schopného člověka, do jehož rozvoje už hodně investovali. Zda zbytečně kvalifikovaného zaměstnance nepřenechají konkurenci. Zda v případě, že se situace za pár měsíců zlepší, nebudou muset vynaložit další náklady na nábor nových lidí.

PSALI JSME:
Číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí

Během pandemie jsme viděli propouštění například v letecké dopravě nebo gastronomii a mnoho těchto provozů není dosud schopno plnohodnotně fungovat, protože jim zaměstnanci stále chybí. Odešli do jiného oboru a už nemají zájem se vracet.

Situace, kdy se firma rozhodne pro krizový scénář v různých oblastech provozu, není jednoduchá. Čeští podnikatelé z malých a středních firem, kteří mají výrobu závislou na energiích, zvažují různé varianty.

Mnozí hledají řešení v ceně energie – rychlá investice do fotovoltaiky, rychlá změna „paliva“, byť také drahá, zavedení noční směny, kdy je cena elektřiny nižší. Někteří opravdu zvažují zeštíhlení celého provozu, ale už ví, že by se nevrátili do původního stavu. Nespoléhají na to, že najdou opět lidi, až se situace zlepší.

PSALI JSME:
Firmy mohou získat až 200 milionů korun na energeticky úsporný projekt

Málokterá firma navíc dobře zvládá komunikaci směrem k zaměstnancům. Zaměstnavatelé by měli lidem popsat reálný a pravdivý stav, aby viděli smysl případných změn či procesů, které je čekají. Kdo má firmu rád a bude vidět důvod zavedení noční směny, začne chodit na noční. Komu je firma jedno, půjde jinam.

Pokud už musí dojít k výpovědím, je důležité, jak proběhne proces propouštění. Většinou je doprovázen silnými emocemi, které lídr musí zvládnout. Mnohdy se jim nedaří komunikovat jednodušší témata a najednou musí propustit třeba desítky zaměstnanců.

Bojí se odezvy lidí, ztráty pověsti, ale proces podceňují. Přitom jde o dobu, kdy se s lidmi ve firmě musí nejvíce pracovat. Názor, že teď na to není vhodný čas, je mylný. Kdo se svými lidmi pracuje kontinuálně, v problémové době se mu to „zlatem“ vrátí.

Autorka je zakladatelka konzultační společnosti Porto
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firmy chtějí šetřit na energiích zavedením povinné práce z domu. Nemusí se jim to ale vyplatit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.