
Podle průzkumu, který zkoumal chování 13 tisíc domácností v jedenácti zemích světa, většina lidí volí opatření, která mají na úsporu energie jen minimální vliv. A pak se diví, že i přes všechny své úspory, platí za elektřinu či plyn tak vysoké částky.
Nejčastěji využívanou strategií je zhasínání světel, což dělá 58 procent dotázaných. Jenže osvětlení tvoří pouze pět procent účtu za elektřinu. Dalších 48 procent odpojuje nabíječky, což přináší úsporu pouhých několik korun ročně.
Naopak ani ne polovina domácností, celkem 44 procent, reguluje teplotu, ačkoli právě vytápění a chlazení tvoří více než polovinu veškeré spotřeby energie.
Chytré technologie
Co tedy opravdu pomáhá snížit účty? Přestože chytré technologie mohou výrazně pomoci snížit náklady na energie, využívá je jen malé procento domácností. Mezi nejčastěji vlastněná chytrá zařízení patří chytré osvětlení a hlasový asistent (24 %), chytrý termostat (21 %), monitor spotřeby energie (16 %) a chytrý domovní zvonek (15 %).
Chytré termostaty jsou přitom jedním z nejefektivnějších způsobů na úspory – mohou ušetřit až 30 procent nákladů na vytápění ročně. Termostaty umožňují individuální regulaci teploty v každé jednotlivé místnosti. Takže například v obývacím pokoji můžete nastavit vyšší teplotu než v ložnici.
Pokud však nechcete investovat do chytrých technologií, i jednoduché změny mohou vést k výrazným úsporám. Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů je plošná regulace teploty v domácnosti. Pouhý jeden studeň Celsia představuje úsporu až šest procent energie.
Ačkoliv samotné vypínání světel k žádným vyšším úsporám na energiích nevede, chytré osvětlení snížit účty za elektřinu skutečně může. Smart osvětlení totiž při nastavení optimálních světelných podmínek bere v úvahu nejen přítomnost člověka v místnosti, ale i jeho pohyb nebo denní dobu.
Z výzkumu také vyplynulo, že až 52 procent lidí považuje chytré technologie za příliš nákladné. Realita je ale taková, že v dlouhodobém horizontu mohou přinést úspory na nákladech za energie až 22 procent. Třeba inteligentní zásuvky nebo termostaty, které můžete ovládat přímo přes mobilní aplikaci, pořídíte už za pár set až nižší tisíce korun.
Spotřeba opět roste
České domácnosti šetřily nejvíce v době energetické krize, kdy se po ruské agresi na Ukrajině vyšplhaly ceny plynu a elektřiny do rekordních výšin. V poslední době už ale lidé tolik nešetří, což ukazují i data Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Spotřeba loni totiž po dvou letech znovu povyskočila.
„Období rekordních poklesů spotřeby elektřiny a plynu skončilo. V minulém roce zvýšily svou spotřebu elektřiny téměř všechny kategorie odběratelů,“ konstatoval Jan Šefránek, předseda Rady ERÚ.
Dodal, že nejvýraznější nárůst zaznamenal úřad na hladině velmi vysokého napětí, více meziročně spotřebovaly také domácnosti. Rostla rovněž celková spotřeba plynu zejména po přepočtení na teplotní normál.
„To je velký rozdíl proti předchozím letům, kdy byla spotřeba rekordně nízká. Jedním z důvodů byly i ceny energie, které postupně klesaly,“ poznamenal Jan Šefránek.
POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.
proč platí vysoké částky protože jim to fijalovic lempl zařídil