Proč se správně obléct na pracovní pohovor? Aby zájemce nezkazil dojem hned na začátku

Názor
Přestože se lidé oblékají do práce méně formálně než ještě v nedávné minulosti, oblečení na pracovní pohovor je dobré nepodcenit. První dojem je totiž vždy velmi důležitý. Úvodních 30 vteřin pracovního pohovoru je rozhodující pro první dojem, který si o kandidátovi personalista udělá. Proto je nutné věnovat výběru oblečení stejnou pozornost jako ostatním částem přípravy na pohovor.
Proč se správně obléct na pracovní pohovor? Aby zájemce nezkazil dojem hned na začátku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výstřednost je dobré nechat doma, oblečení by mělo odpovídat pracovní náplni. Pokud se někdo hlásí na pozici recepčního, bankovního úředníka nebo poradce a bude v kontaktu s lidmi, měl by mít univerzální vystupování a vzhled. Proto není vhodné, aby ženy přišly na pohovor s velkým výstřihem, v šatech z průsvitného materiálu, nežádoucí jsou také výrazné šperky a příliš barevné účesy.

Adeptky na práci v kancelářích by proto měly zvolit jako oblečení na pohovor kostýmek, pánové by si měli na sebe vzít oblek. Reprezentativní vzhled vždy podtrhne kompetenci uchazeče a jemu osobně navíc dodá sebevědomí.

Ideální barvou pánského obleku je šedá nebo tmavě modrá. Sako i kalhoty musí člověku dobře padnout, důležitá je také kvalita materiálu. Vlněný oblek má delší životnost a nabízí vyšší komfort.

Ženy mají daleko vetší výběr střihů oblečení a kombinací barev. Mohou vybírat mezi sukněmi a kalhotami, látky pro ženské ošacení dostávají různé vzory, boty mohou být otevřené, či uzavřené.

PSALI JSME:
Já to tedy beru, šéfe! Skoro polovina Čechů chce změnit zaměstnání

Není od věci si dopředu zjistit, jaké oděvní zvyklosti ve firmě panují. Především startupové projekty plné mladých lidí si na formální oblečení nepotrpí a v takovém případě postačí namísto košile hezké tričko a džíny. Je však nutné vybrat slušně vypadající rifle, a ne roztrhané. Podobná zásada platí pro trička. Vzít si na sebe sako i do méně formálního prostředí rozhodně kandidátovi neuškodí. Často se opakují chyby v podobě neupravených a přerostlých vlasů, špatně padnoucího oblečení, špinavé obuvi nebo odřených kabelek.

Někdy však ani špatně zvolené oblečení nezkazí dojem z kandidáta, který se přesně hodí na hledané místo. A i v takovém případě je možné nevhodný dojem spojený s oblečením nakonec vylepšit. Na pohovoru jsme měli kandidátku, která přišla v kožené bundě, s barevnými vlasy, s výrazně velkými šperky a se silnou vrstvou líčidel. Splňovala však všechny předpoklady na danou pozici, klientovi jsme ji doporučili. A zájemkyni o práci jsme řekli, aby poněkud upravila svůj styl.

Kandidátka se o týden později cestou na pohovor ke klientovi zastavila v personální kanceláři. Na sobě měla padnoucí kostým, upravené nalakované nehty, decentní nalíčení i šperky a novou kabelku. Pracovní pozici při následném pohovoru u klienta získala.

Autor je country manager společnosti Devire
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Minimální mzda rozděluje Evropskou unii

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru