Proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu

Ekologie a ekonomika: Dva pojmy, které v dnešní době hýbou světem. Řešení, která by naplňovala pokud možno oba tyto pojmy, hledají vlády po celém světě i obyčejní lidé. Platí to pro oblast dopravy i bydlení. To, jak pracujeme ve svém domě s energií, je zásadní jak pro naše peněženky, tak pro stopu, kterou chtě nechtě zanecháváme na životním prostředí. Jedním z moderních a čím dál tím oblíbenějších řešení, která mohou naplnit jak ekonomická tak ekologická očekávání dnešní doby, je instalace fotovoltaické elektrárny. Co to obnáší a proč se vyplatí o tom uvažovat?
Ilustrační foto: CL Shebley/Shutterstock.com

Fotovoltaická elektrárna

Domácí elektrárna v podobě fotovoltaických panelů na střeše rodinného domu je schopná dodávat elektrickou energii pro spotřebiče v domácnosti, i se podílet na ohřevu užitkové vody. Sluneční záření dopadající na solární panely vytváří stejnosměrný proud, ten je převáděn na střídavý a rozváděn do domu tak, aby naše spotřebiče mohly pracovat. Ve chvíli, kdy je energie nadbytek, mohou být dostupné přebytky využity na zmíněný ohřev vody, případně – především v letních měsících – potom mohou být odprodány do sítě.

Kdo šetří, má za tři

Již z tohoto stručného popisu je zřejmé, jak dokáže fotovoltaika šetřit majiteli domu peníze. Místo odběru ze sítě se o část doma spotřebované energie postará sluneční záření. A menší odběr ze sítě znamená samozřejmě méně peněz vydaných na účty za elektřinu. Dokonce – v případě, že dojde k prodeji přebytků – se ze skutečně odebrané energie odečítá to, co majitel do sítě vrátil.

Fotovoltaické elektrárny se v dnešní době pyšní vysokou efektivitou a při správných podmínkách se mohou postarat až o poloviny spotřeby elektřiny. O polovinu nižší spotřeba znamená o polovinu nižší účet. Pro ekonomické úvahy je samozřejmě třeba započítat i vstupní investici na pořízení fotovoltaiky. I tak lze ale rozumně a realisticky očekávat, že se počáteční vklad majiteli domu vrátí do deseti let.

Na atraktivitě přidává fotovoltaice i fakt, že jde o technologii s poměrně dlouhou životností, která se počítá na nižší desítky let (většinou je uváděno 20-30 let). Stejně tak lze fotovoltaiku považovat za prakticky bezúdržbovou.

Úspory energie se samozřejmě odráží nejen na ekonomice ale také na ekologii. To je koneckonců i důvod toho, že stát na pořízení fotovoltaických elektráren poskytuje dotace. Jde o další důvod k tomu uvažovat o pořízení fotovoltaiky.

Všechny uvedené výhody, ekonomické i ekologické, lze navíc kombinovat s některými dalšími moderními technologiemi. Příkladem může být využití fotovoltaiky k napájení kompresoru tepelného čerpadla, což je řešení, které uvedené pozitivní efekty dále násobí. Fotovoltaika je tak technologií, která má ve všech úvahách o energetické soběstačnosti nepochybně své místo.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB