Prodej akcií banky GE oživí už v květnu pražskou burzu

Přes pražskou burzu se chystá americký průmyslový konglomerát GE prodat 51 % své GE Money Bank, šesté největší tuzemské banky s více než milionem klientů. Na bankovním trhu v České republice se tak schyluje k největší vlastnické změně za posledních deset let.

GE Money Bank se od května mění na MONETA Money Bank. Foto: GE Money Bank

Vlastníci oznámili, že budou investorům nabízet polovinu firmy za částku mezi 17,7 a 22,2 miliardy korun (68 až 85 korun za akcii). Banka se od května také přejmenuje – na Moneta Money Bank.

Takzvaný primární úpis akcií (IPO), který bude realizován přes pražskou burzu, podpoří aktivitu českého akciového trhu. Pro burzu transakce představuje největší veřejný úpis od roku 2008, kdy těžební společnost New World Resources (NWR) prodala akcie za 35 miliard korun. Zájem investorů také rozhodne o ceně za prodávanou polovinu GE Money Bank.

Vstup na burzu souvisí s rozhodnutím mateřského koncernu General Electric soustředit se na průmysl a prodat většinu svého bankovního byznysu. Včerejší zveřejnění detailů připravované transakce snižuje pravděpodobnost druhé varianty prodeje banky, který byl také v úvaze: prodeje celé banky strategickému vlastníkovi. Obě varianty američtí akcionáři nechali připravovat souběžně.

Úspěšný prodej akcií, tedy za maximální cenu, záleží hlavně na zájmu mezinárodních investorů – penzijních společností, pojišťoven a fondů zaměřených na střední Evropu. Zahraniční investoři mohou podle analytiků představovat až 80 % poptávky.

Nový titul může investory zaujmout dividendami, které banka chystá vyplácet. Podle analýz, které poradci pro prodej vytvořili k připravované emisi, bude Moneta Money Bank vyplácet na dividendách až 80 % svého zisku v letech 2016 až 2018.

Nový bankovní titul bude mít  přitažlivost také v podobě velkého množství volně obchodovaných akcií, tzv. free float. Drobní investoři se však k akciím Moneta Money Bank v prvotní nabídce nedostanou. Nejdříve si budou moci její cenné papíry koupit 6. května, až se s nimi začne obchodovat na pražské burze. Stávající vlastníci chystají prodej zbytku akcií v budoucnosti.

Banka na tuzemském trhu působí od roku 1997 a zaměřuje se na spotřebitelské úvěrování domácností a na půjčky zemědělcům a menším firmám. K růstu banky došlo hlavně po roce 1998, kdy GE převzala část zkrachovalé Agrobanky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Poplašné zprávy na trzích…

Volatilita se vrátila na trhy. Investoři jsou opět velmi překvapeni, v médiích se zase mluví o situaci na trzích. Co se děje? Máme se bát další krize? To byly otázky, kterým se zmíněná média, kromě jiného, v minulém …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru