Prodejci potravin přecházejí na fotovoltaiku. Sluneční energie může zachránit malé prodejny

Analýza
Více než 260 prodejen sítě COOP bude koncem letošního roku z velké části energeticky soběstačných. Počet solárních elektráren by se tak měl v porovnání s loňskem zdvojnásobit, celkem by solární panely na střechách obchodů měly vyrobit přibližně 12,3 gigawatthodin elektrické energie. Energie ze slunce může zachránit menší prodejny, protože jim výrazně ušetří náklady.
Prodejci potravin přecházejí na fotovoltaiku. Solární panely mohou doslova zachránit menší prodejny, protože takto lze získat až 45 procent energie, které potřebují ke svému provozu. Ilustrační foto: COOP

Zvyšující se ceny energií a uvolnění dotačních pravidel vede k výraznému nárůstu počtu solárních elektráren na střechách obchodů sítě COOP. S růstem počtu elektráren by se měla také výrazně zvýšit i výroba. Roční produkce okolo dvanácti gigawatthodin představuje roční spotřebu bezmála čtyř tisíc domácností.

„Z hlediska využívání energie ze slunce patříme dlouhodobě mezi nejzelenější obchodníky, koncem roku 2022 by více než deset procent z našich přibližně 2,5 tisíce obchodů mělo být energeticky částečně soběstačných,“ informoval Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Záchrana malých prodejen

S  ohledem na růst cen energií mohou solární panely doslova zachránit menší prodejny, protože lze touto cestou získat až 45 procent energie, které potřebují ke svému provozu. Elektřina je vedle mezd jednou z klíčových nákladových položek obchodů, velké množství se jí spotřebuje například na chlazení potravin.

PSALI JSME:
Nová vláda počítá s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, ale…

Podle Němčíka se nyní výrazně zrychluje tempo instalací. „V roce 2021 jsme spustili dvacet elektráren, v roce  letošním jich bude přibližně sto třicet,“ konstatoval Němčík. COOP pro instalaci solárních panelů využívá i nově nastavená volnější dotační pravidla.

Mezi průkopníky ve využívání energie ze slunce patří Jednota Uherský Ostroh, která momentálně provozuje více než čtyřicet solárních elektráren.

Podle předsedy družstva Františka Poláka mají dotace směřované tímto směrem smysl, protože pomáhají nejen životnímu prostředí, ale také právě menším obchodům na vesnicích i menších městech.

PSALI JSME:
Střešní fotovoltaika jde na dračku. Instalační firmy nestíhají

„Doufáme, že politika státu bude pokračovat v současném trendu a dotační program bude vypsán i pro příští rok, nyní je totiž již zhruba osmdesát procent určených prostředků pro tento rok vyčerpaných, v řadě případů nicméně stavíme elektrárny i bez využití dotací,“ dodal Polák.

Tahanice s památkáři

Podle provozovatelů obchodů ještě většímu rozšíření solárních elektráren na střechách obchodů brání složitá jednání s některými distributory a mnohdy i odpor památkářů. Ti brání v umístění solárních elektráren i na obchody s plochými střechami, které byly postaveny v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Do sporu se zapojila rovněž Asociace českého tradičního obchodu, která sdružuje přibližně sedm tisíc nezávislých prodejen s 30 tisíci zaměstnanci. Zaslala dopis zodpovědným ministerstvům s výzvou zjednodušit postup při povolování střešních instalací.

PSALI JSME:
Metodika MŽP k rozvoji „zelené energetiky“ je spíše zklamáním

„Máme tady energetickou krizi, stát i úředníci by nyní více než kdy jindy měli hledat cesty k dosažení energetických úspor na těch správných místech, těmi menší obchody v obcích a malých městech bezpochyby jsou. Je třeba skloubit péči o památky a dodržování stavebních předpisů s péčí o životní prostředí a kvalitu života v obcích,“ sdělil předseda asociace Pavel Březina.

Památkáři tvrdí, že každou žádost posuzují individuálně podle místních podmínek. Při takzvané ochraně střešní krajiny skutečně rozhoduje, jak je na fotovoltaické panely vidět. „Na pohledově významných místech není často umístění panelů možné,“ uvedl před časem odbor kultury a památkové péče městského úřadu ve Valašských Kloboukách.

Dodal, že v takových případech úřad například navrhne instalaci na tu část střechy, která není viditelná z veřejně přístupných komunikací. „Situaci posuzujeme případ od případu,“ dodal odbor památkové péče.

PSALI JSME:
Slunce ušetřilo Národnímu divadlu 93 miliony

Podpora malým instalacím

Ministerstvo životního prostředí počítá s podporou malých instalací i nadále. Například v dubnu ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) schválila dotace šesti desítkám menších fotovoltaických elektráren za několik stovek milionů korun.

Mezi úspěšné žadatele o dotaci se zařadila také společnost Lidl, která chce umístit solární panely na svých pět prodejen – v Prostějově, Kroměříži, Ostravě, Pardubicích a Sviadnově. První panely by se na střechy prodejen měly instalovat letos na podzim, hotovo by mělo být do konce roku 2024.

Zelená elektřina by měla v první řadě pokrývat energetickou spotřebu provozoven, společnost na ně dostala dotaci 5,6 milionu. Lidl začal s instalací fotovoltaických systémů už v roce 2019. V první vlně přibyly solární panely na prodejnách v Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Mostě, Neratovicích, Průhonicích, Strakonicích, Zdibech a Zlíně.

PSALI JSME:
Investice do solární energie

Díky letošní jarní podpoře ministerstva životního prostředí vznikne celkem jednašedesát fotovoltaických elektráren. Jedna z nich vyroste například také v Lutíně v areálu firmy Sigma, přičemž zařízení bude přednostně vyrábět elektřinu pro potřeby výrobní haly. Případné přebytky se předají ostatním výrobním provozům společnosti.

Firma tak chce udělat první krok k energetické soběstačnosti společnosti s ohledem na aktuální vývoj dodávek energií a jejich cen. Elektrárna, která by měla být dokončená na podzim, vyjde zhruba na osm milionů korun, podpora činí téměř dva miliony.

„Tyto obnovitelné zdroje jsme podpořili z Modernizačního fondu. Menší fotovoltaiky byly mezi prvními, které čerpaly peníze z tohoto nového finančního nástroje, my v jejich podpoře pokračujeme. Je to jeden z mnoha dalších kroků, kterými cílíme na maximální snížení závislosti na fosilních palivech a ruských zdrojích,“ řekla ministryně Hubáčková.

PSALI JSME:
Energetické úspory jsou jedním z hlavních nástrojů boje proti závislosti na plynu z Ruska

Zavřít reklamu ×
  1. Těžko pár panelů na prodejně zachrání obchod. Tady v COOP stojí chleba už rok 55 kč. Nyní ani nevím….Už jsem tam dlouho nebyl.

    • To co se tu děje není o drahé elektřině a nějakých panelech. To o co tu jde a stojí za veškerým zdražováním je bruselská agenda Green deal, která je součástí hlavní agendy na okradení a ožebračení lidí, Velký reset.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

2022, další rekordní rok pro LVMH

Přední světová společnost LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy, pozn. red.), která vyrábí luxusní zboží, zveřejnila rekordní výsledky za rok 2022 s čistým ziskem 14 miliard eur, což je o dvě miliardy více než v roce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB