Prodeje v oblasti služeb nadále klesají

Tržby za prodej služeb zaznamenaly podle údajů Českého statistického úřadu v září meziměsíční pokles v reálném vyjádření o 0,1 procenta. Navázaly tak na slabý výsledek ze srpna, kdy meziměsíčně klesly o 0,7 procenta. Meziroční růst reálných tržeb za prodej služeb pak v září zpomalil z 2,7 na 2,2 procenta.
V září rostly hlavně tržby za informační a komunikační činnosti (ICT). Ilustrační foto: Depositphotos.com
V září rostly hlavně tržby za informační a komunikační činnosti (ICT). Ilustrační foto: Depositphotos.com

K meziměsíčnímu poklesu tržeb došlo ve většině sledovaných odvětví. Nejvíce prodeje oproti srpnu klesly v dopravě a skladování a v odvětví ubytování, stravování a pohostinství, a to o shodných -1,4 procenta meziměsíčně.

Zatímco v dopravě a skladování byla úroveň reálných tržeb oproti předpandemickému únoru 2020 vyšší o 4,8 procenta, v případě druhého zmíněného odvětví stále zaostávala o výrazných 18,6 procenta.

Za předpandemickou úrovní tržeb ze sektoru služeb zaostávaly ještě administrativní a podpůrné činnosti, avšak o mírnější 2,2 procenta, k čemuž přispěl i zářijový pokles o 0,6 procenta meziměsíčně. Snížení tržeb v září zaznamenaly ještě činnosti v oblasti nemovitostí, a to o 0,8 procenta meziměsíčně.

V září rostly hlavně tržby za informační a komunikační činnosti (ICT). Ty byly meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta avšak po srpnovém poklesu o 2,3 procenta. Z hlediska vývoje v pocovidovém období patří odvětví ICT mezi jednoznačné vítěze v rámci celého sektoru služeb, když jeho tržby byly oproti únoru 2020 vyšší o 11,2 procenta. Druhé v pořadí jsou profesní, vědecké a technické činnosti.

Delší časová perspektiva ukazuje, že poptávka po službách v posledním půl roce v podstatě stagnovala. Zatímco ve druhém letošním čtvrtletí tržby za prodej služeb mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 procenta, ve čtvrtletí třetím se naopak o 0,1 procenta snížily. Mírný růst spotřebitelské poptávky se tak nyní koncentruje hlavně na oblast maloobchodu.

Ten, bez započtení prodejů automobilů za třetí letošní kvartál, vykázal mezičtvrtletní růst tržeb o 1,1 procenta, což představovalo zrychlení z +0,7 procenta mezikvartálně dosažených ve druhém čtvrtletí. K růstu maloobchodních tržeb ale pomáhá stále nízká srovnávací základna.

Maloobchodní tržby bez aut byly totiž navzdory jejich růstu ve třetím letošním čtvrtletí oproti předpandemickému poslednímu kvartálu roku 2019 stále o 2,1 procenta nižší. Naopak tržby za prodej služeb i přes jejich stagnaci v posledním půl roce ve třetím letošním čtvrtletí převyšovaly předpandemickou úroveň o 2,7 procenta.

Stejně jako výsledky maloobchodních tržeb, tak i ty z oblasti služeb potvrzují přetrvávající utlumený vývoj spotřebitelské poptávky. Nic tedy prozatím nenaznačuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít k významnému zrychlení tempa růstu české ekonomiky. My za celý letošní rok odhadujeme její růst pouze o 0,8 procenta a v příštím roce mírné zrychlení na 1,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB