Projekt Šance pomáhá pražským „dětem ulice“

Na redakci portálu se před pár dny obrátil Petr Hušek z Projektu Šance s prosbou o zveřejnění „předvánočního článku“. Protože jde o dobrou věc, rádi jsme mu vyhověli – Projekt Šance se totiž už 26 let snaží pomáhat „dětem ulice“. Mladým lidem, kteří po ukončení pobytu v dětském domově, nebo po rozvratu vztahu jejich rodičů skončili v Praze úplně sami, na ulici.
Robin takový začátek v Praze nečekal. Spal pod mostem. Když jsme mu říkali, že tam je od projíždějících aut velký hluk, s klidem nám sdělil, že večer jich už tolik nejezdí, vybavuje si Petr Hušek. Foto: Projekt Šance

Na úplném počátku jim zakladatel Projektu Šance László Sümegh, původně maďarský výtvarník, který od poloviny 90. let žije v Česku, začal pomáhat tak, že jim s igelitkou v ruce roznášel základní věci pro přežití a také empaticky naslouchal jejich drsným životním příběhům…

Přes 70 procent takových dětí podle jeho zkušeností vyrůstalo v dětských domovech, další jsou z řad těch, které jsou pro své rodiny nepřijatelné např. kvůli své homosexualitě.

Největším nepřítelem začlenění takových mladých do života, za který převezmou odpovědnost, jsou podle Sümegha, dnes streetworkera a psychoterapeuta, organizace nabízející jednorázovou pomoc. Tím, že lidem na ulici poskytují jídlo a oblečení, aniž by pro to museli cokoli udělat, z nich podle jeho názoru vytvářejí „sociální parazity“.

PSALI JSME:
O přístřešky pro bezdomovce je v Evropě zájem

„Není umění někomu dát v nouzi najíst, ale naučit ho si na jídlo vydělat,“ řekl  Sümegh před několika lety ve vysílání rozhlasové stanice Dvojka. Projekt Šance proto mladým lidem žijícím na ulici nabízí práci – díky výrobě propisek, svíček nebo tašek si mohou vydělat peníze. „Založit sdružení Projekt Šance a další centra pro tyto zanedbané a zapomenuté mladé lidi už byly jen logické kroky, jak se jim ještě více přiblížit a účinně jim pomáhat,“ komentuje Petr Hušek.

Jak život mladých lidí na ulici obvykle začíná? „Velkými sny o možnostech života ve velkoměstě, a po čase… ulice. Někteří klienti svůj život místo v rodině zahájili v ústavní péči. Nebo v ní končí… Jsou dokonce i klienti, kteří mají vzdělání, rodiče, rodinu. Důvody, proč skončili na ulici, jsou různé, od mezilidských vztahů přes sociální problémy až k osobním omezením. V Projektu Šance dostanou šanci začít jinak,“ dodává.

Často si „děti ulice“ ani neuvědomují, že by se mohli mít lépe. Mají špatné sociální, životní a pracovní návyky a v mnoha směrech jsou zanedbané a v důsledku toho jsou častými oběťmi komerčního sexuálního zneužívání.

Knoflík pro štěstí má průměr 9 cm. Tedy pořádný kus štěstí. Spíš než knoflík je to skvělý podtácek. K dispozici je na e-shopu www.projektsance.cz. Foto: Projekt Šance

„Když se sebou chtějí něco dělat a spolupracují s Projektem Šance na svém životě, daří se nám to krok za krokem měnit. Tak či tak se o ně snažíme hezky starat, ale bez jejich součinnosti nám někdy nezbývá, než trpělivě odpovídat na dotazy a radit, upozorňovat, „očkovat“ rozum a čekat, zda jej dostanou. Postupně tak začínají tušit, jak jít životem dál,“ říká Hušek.

„Někteří klienti, kterým jsme před lety pomáhali, se nám ozývají s poděkováním, že kdysi nezůstali na své problémy sami. Někdy je to až dojemné, zvláště když se jim podaří rozvíjet to, co sami neměli. Vlastní rodinu,“ vybavuje si Petr Hušek. Většina klientů, kteří v minulosti zvládli úspěšný „přestup“ z ulice, si svůj úspěch dodnes drží, některé z nich stále lidé z projektu dle potřeby zpovzdálí podporují a pomáhají jim zvládat nový život.

„Vánoce, a Štědrý večer speciálně, bývají každoročně tím nejtěžším a nejsmutnějším časem, kdy nejvíc bolí rány na duši, které „děti ulice“ musí nést. Projekt Šance se jim snaží rodinu nahradit. Jako správná neziskovka nemůžeme skončit jinak než prosbou, a protože budou Vánoce, tak to bude rovnou prosba štědrovečerní,“ říká Hušek.

PSALI JSME:
Vánoce bez rodiny: Jak stráví svátky děti a senioři v domovech?

Pro klienty Projektu Šance se každý rok pořádá Štědrý večer 24. 12. od 12:00 do 22:00 hodin. „S jídlem nám pomáhají odborníci ze Zátiší group a my s nadsázkou říkáme, že ti, kteří během roku krmí ty nejbohatší, pomáhají na Vánoce krmit ty nejchudší. Naštěstí tím pomoc Zátiší group a pana Sanjiva Suriho nekončí,“ doplňuje Petr Hušek.

A pokračuje: „Štědrý večer tedy letos zvládneme, jestli nám do něj nehodí vidle zase nějak ten covid (v minulém roce jsme rozdávali alespoň štědrovečerní balíčky s jídlem), ale letos se všichni těšíme, že Štědrý večer s klienty oslavíme u společného štědrovečerního stolu a bude spousta pohádek, které se pouští podle výběru klientů (hlavně Popelka).“

„Naše prosba proto směřuje spíš k našemu fungování v roce 2022. Pokud se vám zdá naše úsilí smysluplné a je ve Vašich možnostech podpořit nás, tak Vám samozřejmě rádi vystavíme potvrzení o daru. Podpořit nás můžete na číslo transparentního účtu: 123-735810207/0100 s variabilním symbolem dle vašeho výběru,“ říká Hušek.

PSALI JSME:
Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.