Pronajímáte byt? Myslete hlavně na energie

Poradna
Vypadá to jednoduše, ale možná si zaděláváte na pěkné starosti. V čem? Plánujete pronajímat byt a už si rýsujete, jak získaným nájmem umoříte hypoteční splátky, nebo si vylepšíte rodinný rozpočet? S nájmem je to celkem jednoduché, už po pár měsících zjistíte, zda jste narazili na solidního nájemce či neplatiče. To zálohy na energie a služby mohou způsobit větší trable s následky trvajícími až léta.
Nájemníci musejí na vyzvání umožnit přístup k měřidlům, případně nahlásit aktuální hodnoty. Ilu-strační foto: Depositphotos.com

O jaké zálohy jde? Především za spotřebované energie, vodu, teplo, někdy mohou panovat dohady i kolem dalších poplatků (pozn. aut. – fond oprav, úklid, odpad, správa domu apod.).

Problémy při finančním vyrovnání však může způsobit nejen nájemník majiteli bytu, nepoctivost nebo třeba jen neznalost mnohdy napáchají škody také v opačném gardu.

Kdo co platí písemně

Zatímco náležitosti kolem nájmu bytu upravuje občanský zákoník, způsob rozúčtování cen a úhrady služeb stanoví zákon č. 67/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím.

Které ze záloh a jakým způsobem hradí pronajímatel a které nájemce, by se obě strany měly domluvit v rámci uzavření nájmu a nejlépe písemnou smlouvou.

Vodu převést nelze

Konkrétně jde o vodné a stočné a ohřev teplé vody, zálohy na tyto služby však na nájemníka převést nelze a musí je nadále platit majitel. Naopak žádoucí je převod energií (elektřina, plyn) na nájemníka.

Ostatní poplatky bývají delší dobu fixní (fond oprav, úklid, správa domu apod.), nebo je rovněž nelze přepsat na nájemníka (odvoz komunálního odpadu, služby spojené s užíváním společných prostor), a proto jsou podobně jako zálohy teplárnám a za vodné a stočné obvykle zahrnuty do výše nájmu domluvenou částkou a dodavatelům je hradí majitel.

Jako orientační ukazatel výše těchto poplatků slouží vyúčtování předchozích období, které je pronajímatel novým nájemníkům na vyžádání povinen ukázat.

Paušálu se vyhněte

Pronajímatel tedy musí řešit hlavně to, jakým způsobem bude řešit vyúčtování spotřeby energií (elektřina, plyn), protože se nabízí několik variant. V té první majitel za spotřebu energie účtuje nájemníkům paušální poplatek, což však v reálu nemusí odpovídat skutečné spotřebě.

Stačí však, aby se pronajímatel i nájemce písemně domluvili, že všechny zálohy vyřeší jednou paušální částkou, a pronajímatel pak ani není povinen předkládat vyúčtování jednotlivých dílčích plateb. Z uvedeného plyne, že tato varianta je nevýhodná především pro nájemce, protože zálohy či celá paušální částka budou pravděpodobně nastaveny výše než reálné náklady.

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Nájemníka si předem pořádně prověřte

Když ručí jen majitel

Další možností je, že nájemník platí zálohy a po vyúčtování distribuční společností si nechává přeplatky a hradí nedoplatky. Nevýhodou tohoto řešení je, že když majitel narazí na neplatiče, musí nedoplatky nakonec uhradit ze svého, protože za úhradu energií je vždy odpovědný ten, kdo je uveden ve smlouvě s dodavatelem.

Při této variantě se majitelům vyplatí nastavit vyšší zálohy, využít kontrolních měření po čtvrtroce i průběžně se na zálohy informovat u distributora, což je však další administrativní zátěž. Na druhou stranu může nájemníkům vzniknout i přeplatek při posledním vyúčtování, kdy už jim nájemní smlouva skončí.

Povinností pronajímatele je vyúčtování nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího (nejvýše ročního) období nájemcům doručit a na vyžádání jim umožnit nahlédnout do podkladů. Jinak mu hrozí pokuta minimálně 50 korun denně. Stejná pokuta však hrozí nájemci za nezaplacení nedoplatku v termínu. Toto vyúčtování může nájemce do 30 dní reklamovat.

PSALI JSME:
Nájemce bytu může mít od července nově ve smlouvě pokutu

Přepsat energii na nájemce

Asi nejlepší možností, především u dlouhodobějšího pronájmu, je, když jsou energie přepsány na nájemce. Pronajímateli odpadnou starosti se zálohami i odpovědnost za nedoplatky, ale i toto řešení má háček.

Smluvní vztah s dodavatelem energií už jde totiž mimo majitele bytu, takže neplatící nájemník to může dovést až k odpojení měřidel, a ten vychytralý si zase sjedná smlouvu s benefity na začátku plnění, ale dlouhodobě nebo při předčasném ukončení smlouvy nevýhodnou.

Pohlídat si nového dodavatele

Řešení? Mít ustanovení ve smlouvě, že náklady na opětovné zprovoznění měřidel nese ten, kdo zavinil jejich odpojení. Od neplatičů však bude jen soudně, tedy obtížně, vymahatelné. A také majitelům doporučujeme aktivní spolupráci při přepisování smlouvy, protože nejjednodušší je nechat si stávajícího dodavatele. Právo vybrat si však zůstává nájemníkovi.

Pronajímatel by si měl pokud možno pohlídat novou výši záloh, která by odpovídala nejen předchozí spotřebě, ale i novému počtu osob v bytě.

PSALI JSME:
Drobné opravy v bytě se mohou nájemcům dost prodražit

Jak reklamovat faktury?

Může se stát, že pro nájemníky je toto řešení první zkušeností s vyúčtováním energie. Měli by tedy vědět, že k vyúčtování distributorem dochází jednou za maximálně rok na základě údajů na měřidlech. Na vyzvání nájemníci musejí umožnit přístup k měřidlům, případně nahlásit aktuální hodnoty. Odečet na měřidlech probíhá rovněž na začátku a na konci smluvního vztahu.

Pokud je podezření na chybu dodavatele při vyúčtování elektřiny, je možné podat písemnou reklamaci. Dodavatel je povinen do 15 dní od doručení reagovat a při uznání reklamace do 30 dní vyrovnat reklamovaný rozdíl.

Jinak mu hrozí penále 600 Kč/den až do výše 24 000 Kč (u plynu 750 Kč/den, max. 7500 Kč). Právo na tuto náhradu je však nutné uplatnit do 60 dní od skončení lhůty pro vyřízení reklamace. Hrozící delší spory řeší Energetický regulační úřad, případně soud.

PSALI JSME:
Peněžní jistota (kauce) je nově nejvýše trojnásobkem měsíčního nájmu

Zavřít reklamu ×
  1. Mám v Praze dva baráky a ždímu nájemníky,jak se jen dá ! Komu se to nelíbí, má to nejblíže k Palackého mostu !

    • Ty ždímeš tak maximálně sociálku! Pronájem bytů a domů je v Česku úplně o ničem! Češi jsou prasata,která všechno zničí a ničeho zvláště co jim nepatří si neváží. Raději pronájímat haly na výrobu či prodej(třeba stavebniny).Podnikatel si ohlídá provozovnu co mu nepatři aby zbytečně neplatil svému pronajímateli něco navíc co poškodil.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru