Propad hypotečního trhu a nekoncepční zásahy centrálních bankéřů

Názor
Hypoteční trh po výrazném zpomalení v prvních dvou měsících letošního roku v březnu opět rostl. Hypotéku si podle ukazatele Fincetrum Hypoindex sjednalo celkem 6664 klientů bank, což bylo o 1703 více než v únoru. Vyšší březnový zájem mohlo způsobit i zlevnění hypotečních úvěrů, když průměrná úroková sazba v březnu podle ukazatele Fincetrum Hypoindex poklesla o devět bazických bodů na 2,9 procenta. Jde o největší meziměsíční zlevnění od března 2015.
Současné výrazné ochlazení a propad hypotečního trhu je přímým důsledkem nekoncepčních zásahů centrálních bankéřů. Ti se dlouhodobě snaží o změnu zákona, která by jim umožnila vydávat závazná nařízení vůči komerčním bankám týkající se nejen hypoték. Foto: FAEI.cz

Jde však jen o předčasnou radost, protože růst byl způsoben hlavně nízkou srovnávací základnou prvních letošních měsíců. Pokud bychom srovnali letošní a loňský rok, vidíme obrovský propad. Jen za březen bylo letos uzavřeno o takřka 2500 hypotečních úvěrů méně než loni a dokonce o 3724 méně než v březnu 2017. Srovnání celého čtvrtletí je ještě tragičtější. Letos banky za první tři měsíce roku uzavřely celkem 16 389 hypotečních úvěrů, což představuje meziroční propad o třetinu (32,6 procenta). V porovnání s předloňským prvním čtvrtletím byl hypoteční trh letos níže dokonce o 42,4 procenta.

Jaro obecně pro realitní trh představuje jeden z vrcholů roku. Lidé s odcházející zimou začínají více řešit vlastní bydlení a právě jarní měsíce často volí pro definitivní rozhodnutí ohledně této životní investice. Mírný březnový meziměsíční růst hypotečního trhu proto příliš nepřekvapuje, obzvlášť když byl před tím umělými zásahy výrazně omezen. Od podzimu totiž platí další omezení České národní banky (ČNB), které omezilo přístup k hypotékám podstatné části domácností. Zájemci o hypotéku si tak pospíšili a vše vyřešili v předstihu. Zimní měsíce tak byly i pro hypoteční trh spíše ve znamení hibernace, což jasně dokládají i statistiky.

PSALI JSME:
Sazby hypoték prudce klesly, zájem roste

Zajímavé bude sledovat vývoj hypotečního trhu v dalších měsících. Očekává se hned několik událostí, které k němu nebudou příliš příznivé. Jednak bude pokračovat nedostatek bytů související s pomalým povolováním nových staveb. Stagnující Prahu, která dřív tvořila podstatnou část celého českého trhu s novými byty, sice pomalu nahrazují ostatní kraje v čele se středními Čechami, ale ani to nestačí uspokojit stále vysokou poptávku po nemovitostech.

Ta by mohla klesnout až se zpomalením celé české ekonomiky, které se pomalu ale jistě blíží. Určité signály tohoto trendu se už objevují a čím více se o nich bude mluvit a psát, tím více lidí si hlavní investici svého života může rozmyslet a odložit ji na později.

Výrazně negativně budou působit také snahy ČNB získat vyšší pravomoci regulovat hypoteční trh. Současné výrazné ochlazení a propad hypotečního trhu je přitom přímým důsledkem nekoncepčních zásahů centrálních bankéřů. Ti se dlouhodobě snaží o změnu zákona, která by jim umožnila vydávat závazná nařízení vůči komerčním bankám týkající se nejen hypoték. Současná stanoviska jsou totiž pouze doporučeními, která banky nemusí respektovat. Většinou se jim ale podřídí, protože kdo by si chtěl rozhněvat centrální bankéře. Bohužel na to doplácí hlavně zájemci o vlastní bydlení, jehož pořízení se jim výrazně vzdálilo.

PSALI JSME:
Proč hypotéky zlevňují?

Aby tento svůj požadavek učinila centrální banka lépe průchozím, navrhuje drobný ústupek – přísnější pravidla by se nevztahovala na mladé lidi do 36 let. Jim by banky mohly na vlastní bydlení půjčit i nadále až sto procent hodnoty pořizované nemovitosti a měsíční splátka by mohla činit až padesát procent čistého měsíčního příjmu. Je zcela jistě dobře, že tento návrh zazněl. Mladí lidé jsou v současnosti opravdu od hypoték prakticky odstřihnuti. Jsou navíc teprve na začátku svého produktivního života, dá se proto očekávat, že jejich příjem časem poroste a tím se bude snižovat podíl splátek na celkových příjmech. Pomoci jim do začátku snížením podmínek pro získání hypotéky je dobrým krokem. Nicméně na druhou stranu to jen ukazuje na nekoncepčnost rozhodování centrálních bankéřů. Ti opakovaně krotí hypoteční trh, aby ho lépe uchránili před případnou krizí. Nyní však navrhují úlevy pro jednu z nejrizikovějších skupin žadatelů o hypotéku.

ČNB by proto měla nechat výběr klientů na bankách. Ty mají dostatečné nástroje na pečlivé vyhodnocení rizikovosti konkrétního klienta. Že to dělají dobře, dokazuje i míra úvěrů v selhání, která je jedna z nejmenších v celé Evropě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlastní bydlení je pro stále více Čechů nedostupné

×
  1. „Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol“

    Vlastní šroubováním cen do nesmyslných výšin jste narazil na hranici kupní síly a zabil si zlaté prase. Teď už vám zbývá se vrhnout do pronájmů…

  2. Vše je jen o tom, že jsme tlačeni a že se musíme opičit po západu. Kde pár bohatých vlastníků bytů bude pronajímat a inkasovat nehorázné nájemné. Na místo toho aby se umožnilo vlastní bydlení lidem. Ano bohužel za to může Rusnok a jeho kamarádíčkové.. Tito zločinci nahrávají pouze společnostem, které vlastní tisíce bytů ale pouze k pronájmu…!!! Jo a v Praze jsou desetitisíce volných bytů… Ale pozor o tom se nesmí mluvit….pouze k pronájmu za nehorázné peníze. Přece těm kamarádům zajistíme, aby ty lidi neměli na vlastní bydlení, ale museli jít do našeho nájmu. Díky jeho výši, nebudou lidé nikdy schopni našetřit kapitál na vlastní. Smutný co si lidé nechají líbit.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči …

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru