Propad rezidenčního trhu v Praze pokračuje, letos se prodalo o čtvrtinu bytů méně

Pražský rezidenční trh pokračuje k cestě ke dnu. V prvním čtvrtletí letošního roku se prodej nových bytů v Praze propadl meziročně o čtvrtinu (23 procent) na 1160 bytů. Jde o druhé nejhorší čtvrtletí za posledních pět let. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti EKOSPOL, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 11 let.

Začátek letošního roku tak navázal na neúspěšný loňský rok, kdy prodeje klesly o jednu pětinu. Důvodem je hlavně přetrvávající nedostatek dostupných bytů na trhu, negativní roli sehrála také přísnější pravidla pro poskytování hypoték.

„Prodejní data za letošní první čtvrtletí potvrdila mizérii, ve které se pražský rezidenční trh už delší dobu nachází. Nabídku výrazně limituje zastaralý a vyčerpaný územní plán, poptávku pak zkrotily nekoncepční zásahy České národní banky, které výrazně omezily dostupnost hypoték. Pokud by trend prodejů pokračoval i ve zbytku roku, dostali bychom se ke 4500 prodaným bytům za celý rok. To by představovalo nejnižší prodeje za celou dekádu,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU. Podle něj přitom zdravý trh znamená roční prodeje na úrovni sedmi tisíc nových bytů v Praze.

Dostupných bytů je stále extrémně málo

Kritická situace přetrvává také v cenících developerů. Počet nabízených dostupných bytů se totiž už šesté čtvrtletí v řadě pohybuje kolem kritické třítisícové hranice. To znamená, že na jeden dostupný byt připadají dva prodané. „Současná zásoba dostupných bytů pokryje pouze půlroční poptávku. Vzhledem k problémům, které mají developeři s povolováním nových staveb, se klidně může už brzy stát, že ceníky vyschnou a nové byty se stanou nedostupným zbožím. Zlepšit situaci může pouze výrazné zrychlení povolovacího procesu a příprava nových pozemků vhodných pro rezidenční výstavbu. Čekat na nový Metropolitní plán, který má platit až od roku 2023, v současné situaci nelze,“ varuje Korec.

Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR

EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.