Propadák jménem Oscar: Předávání filmových cen sledovalo nejméně diváků v historii

Názor
Přenos z předávání filmových Oscarů patříval v USA k vrcholům televizní sezóny. V posledních letech však sledovanost udílení Cen akademie povážlivě klesá (viz graf níže – pozn. aut.). Letošní show sledovalo nejméně televizních diváků v doložitelné historii, tedy za celé období od roku 1974. K obrazovkám v USA usedlo pouze 9,85 milionu obyvatel USA. 
Předávání filmových cen letos sledovalo nejméně diváků v historii. Ilustrační foto: Pixabay.com

K poklesu diváckého zájmu o Oscary tedy docházelo již v době před pandemií, ta jeho propad umocnila. Meziročně propad sledovanosti představuje 58 procent. Loňské ceny se udílely ještě před zavedením protipandemických opatření. Výrazně letos nepoklesl pouze zájem o Oscary, neboť třeba televizní sledovanost přenosu z udílení cen Zlatý globus poklesla meziročně dokonce o 62 procent.

Televizní společnost ABC, která přenos z Oscarů zajišťovala, stojí roční licenční poplatek za vysílání více než sto milionů dolarů. Jde o nejvyšší takový poplatek mezi všemi přenosy z obdobných show. Letos si však televize dle listu Wall Street Journal s filmovou akademií vyjednala slevu na poplatku.

Otázkou tak je, zda licenční poplatek nebude muset být nižší i příští rok. Televize totiž kvůli snižující se sledovanosti mohou mít problém získat za odpovídající cenu inzerenty pro související reklamní prostor. Televize ABC podle Wall Street Journal letos požadovala za třicetivteřinový reklamní spot během show celkem dva miliony dolarů.

V příštím roce pravděpodobně nebudou protipandemická opatření tak striktní jako letos, díky postupující vakcinaci. Kvůli opatřením letos udílení cen postrádalo atmosféru „narvaného sálu“, chyběl také třeba živý orchestr. Poslední léta navíc v soutěži nevítězí kasovní trháky, ale často umělečtější až artové filmy. Atmosféra historicky vrcholného roku 1998, kdy udílení ceny sledovalo rekordních více než 55 milionů Američanů, kteří byli svědky triumfu hitu Titanic, se tak v dohledné době nejspíše už nevrátí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novým partnerem MFF Karlovy Vary je Mattoni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru