Propady českého hospodářství budou výrazné

Názor
Za poslední týden zrychlilo globální tempo denních přírůstků nakažených virem COVID-19 mimo Čínu a výrazně se rozšířila karanténní opatření napříč Evropou i Spojenými státy. V řadě evropských zemí již není zasažen pouze sektor služeb, ale viditelně i průmysl.
Pro řadu firem byl nečekaný šok, když svou výrobu rychle po sobě uzavřely mnohé automobilky v Evropě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I proto pracujeme s pesimističtějšími odhady vývoje pro druhý kvartál roku 2020, kde si na základě citlivostních analýz (viz graf níže) dokážeme představit dvouciferné propady českého HDP, které by i v případě náběhu ekonomiky zpět do blízkosti plné produkce v průběhu druhé poloviny třetího a čtvrtého kvartálu vedly k propadu české ekonomiky okolo 8-9 %. Na podobně výrazné propady HDP v sousedním Německu ostatně ukazují první zveřejněné propady podnikatelských nálad v eurozóně – index PMI spadl v březnu na historická minima.

Pro řadu firem byl také nečekaný šok, když svou výrobu rychle po sobě uzavřely mnohé automobilky v Evropě. Doposud navržená masivní opatření české vlády včetně programu Antivirus a zaručených úvěrů jsou kroky správným směrem a mohou pomoci s tím, aby škody napáchané epidemií neměly trvalý výrazný dopad zejména na malé a střední podniky, trh práce a finanční systém. Na druhou stranu masivnímu propadu hospodářství v druhém kvartále tak jako tak nezabrání, protože vypnutí hospodářství je jednoduše státem naordinované (de facto chtěné).

Z průzkumu provedeného mezi korporátními a firemními klienty ČSOB vyplynulo, že skoro 60 % podniků rostou výpadky domácích tržeb. Zatím většině z nich aktuálně neschází hotovost, ale do měsíce je to pravděpodobné pro více než 40 % oslovených podniků. I proto zhruba dvě pětiny plánují využít nové úvěry od komerčních bank se zárukou ČMZRB. Více než 50 procent oslovených firem také hodlá využít plošný kurzarbeit pro firmy postižené poklesem poptávky.

PSALI JSME:
Firmy potřebují okamžitou pomoc od státu

Z pohledu vlády je pravděpodobné, že všechna plánovaná opatření nakonec povedou k deficitu, který výrazněji přesáhne plánovaných 200 miliard korun. Je proto správné, aby Česká národní banka (ČNB) v případě potřeby podpořila vládu určitou formou kvantitativního uvolňování – nakupováním vládních dluhopisů do vlastní bilance. K tomu si otevírá dveře připravovanou novelou zákona upravujícího obchody ČNB.

Riziko promítnutí výrazných rozpočtových a měnových stimulů do vyšší inflace není v nejbližších měsících výrazné, protože počáteční šok do ekonomiky je silně deflační. Podobně to vnímá nejen Evropská centrální banka a americký Fed, ale správně i ČNB.

Navíc představa o něco vyšší inflace (po odeznění karanténních opatření) je i pro většinu investorů rozhodně lepším řešením než nicnedělání, které by nastartovalo masivní propouštění a kaskádovou destrukci poptávky v ekonomice. To by ve finále vedlo k daleko větší reálné destrukci investic a úspor.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda chce navýšit rozpočtovaný schodek na 200 miliard korun, je to však stále málo

×
  1. Pro nás dělníky se nic nemění.Ačkoliv pracuji 20 let a měl jsem i 3 práce zároveň tak na nové bydlení ani auto jsem ještě nedosáhl.Teď už mám byt po babičce a auto jsem zdědil po matce.Poctivou prací nelze v ČR uspět!!!!!!!!!!!!!

    • Víte, poctivou práci může vykonávatg ten, kdo je poctivý. Rovná se, poctivě pracoval už na škole. Kdo na škole pracoval nepoctivě, a nepoctivě, rovná se špatně se učil, těžko může vykonávat poctivou, rovná se kvalifikovanou práci. A dělník, nění profesní kategorie, ale třídní, dělník je osoba, která se účastní dělnického hnutí. A za nepoctivé hajlování se srpy a kladivy, vás nikdo platit nebude. ¨Tolik k té vaší “poctivé práci”. Nebo si snad myslíte, že poctivá práce je ta, po kté následuje poctivá odměna – Kozel jako křen?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Špatný, ale přece o něco málo lepší, než naznačoval předběžný odhad, je výsledek českého hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Podle čísel zveřejněných tento týden poklesla ekonomika ve …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru