Propuká třetí světová válka, nebo ne? Trhy se kloní k druhému, zatím

Názor
Smrt elitního íránského generála Solejmáního z rukou Američanů sice burzovním obchodníkům před víkendem poněkud „pocuchala nervy“, avšak žádný rapidní příval nervozity, či dokonce panické výprodeje nezpůsobila.
Současná ekonomická mizérie Íránu může zemi, zaháněné svým způsobem do kouta, přivést k jednomu z extrémních řešení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na burzách totiž zpětně převládlo přesvědčení, že ze strany USA nejde o zcela nepředvídaný, naprosto tedy šokující tah, ale o vlastně předpokládatelnou odezvu na poslední dobou stupňující se íránské provokace. Mezi ně patří i například útok na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny loňského září, který na trhu s ropou přechodně způsobil paniku.

Cena ropy Brent v reakci na generálovo zabití sice v pátek vzrostla na úroveň zhruba odpovídající té po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení, avšak nyní zdaleka nedošlo k tak skokovému zdražení jako v září. To, že je ropa na podobné cenové úrovni jako tehdy, mají totiž na svědomí mnohem spíše škrty v těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců a také dílčí smír USA a Číny v celní válce.

Podstatná část trhu vidí situaci tak, že se Írán svými postupně stále závažnějšími provokacemi snažil dostat Spojené státy k jednacímu stolu. Mezinárodní tlak měl Washington a Teherán ideálně dovést ke kompromisu: Amerika zmírní své sankce vůči Íránu, zatímco ten skončí se svými provokacemi. Win-win.

Teherán se ovšem zjevně přepočítal, když vsázel na to, že Trump nebude chtít zejména ve volebním roce napětí stupňovat. S tím ostatně počítaly – a stále svým způsobem počítají – i trhy. Jsou přesvědčeny, že Trump nechce válčit. Nechce podle nich určitě rozjet válku s Íránem, která by dle některých mohla přerůst až ve třetí světovou válku, a nechce ani eskalovat obchodní válku s Čínou. Obé objektivně ohrožuje jeho znovuzvolení. Třeba už jen proto, že oboje může způsobit rozsáhlé burzovní výprodeje, které by připravily o nemalou část bohatství i jeho potenciální voliče.

PSALI JSME:
Útok na největší ropný areál světa může zdražit ropu

Teherán tedy kalkuloval s tím, že Trumpa „vyprovokuje“ nejvýše k usednutí za jednací stůl. Nyní je Teherán nepochybně v šoku. Trumpova nevypočitatelnost jej zaskočila podobně jako v minulých letech Peking, v rámci americko-čínské obchodní války.

Tím ale analogie mezi oběma střety pomalu končí. Zatímco totiž obchodní válka s Čínou způsobuje značné ekonomické škody, a to zejména Číně, ale také Spojeným státům a dalším zemím, včetně třeba Německa, houstnoucí napětí mezi Washingtonem a Teheránem zatím tedy nechává trhy poměrně v klidu. Ano, před víkendem zdražila ropa a investoři se jali přesunout část svých peněz do tradičních bezpečných útočišť typu zlata, japonského jenu nebo německých dluhopisů, avšak tato jejich reakce nebyla nikterak silná.

Trhy zatím totiž věří v to, že by americký úder v podobě generálova zabití mohl mít na Teherán spíše odrazující než eskalující efekt. Jinými slovy, Teherán si přes všechna svá nynější silná, ba silácká slova uvědomí, proti jaké vojenské a technologické přesile stojí. Přes všechny úvahy o možné třetí světové válce tak nakonec ustanou dokonce i stupňující se íránské provokace.

To si ovšem žádá umnou diplomacii, která by měla být nyní okamžitě rozpohybována. Sankce uvalené na Írán opravdu zapříčiňují prudký propad tamní ekonomiky. Proto ostatně Írán riskoval stupňování svých provokací – aby za jednacím stolem Washington své sankce alespoň zmírnil, aniž by Teherán ztratil tvář. Jenže o to jde stále i teď: Teherán si nemůže dovolit ztratit tvář. Uměním diplomacie obecně je právě i to, dosáhnout smíru mezi znesvářenými stranami, aniž by navenek bylo zřejmé, že se jedna z nich totálně podvolila.

PSALI JSME:
Nejdražší firma světa bude opět z Asie. Saudi Aramco slibuje dividendu větší, než je roční český rozpočet

Současná ekonomická mizérie Íránu může zemi, zaháněné svým způsobem do kouta, přivést k jednomu z extrémních řešení: Buď k bezpříkladné eskalaci střetu s mnohem mocnějším nepřítelem (protože už stejně není moc co dále ztratit), nebo naopak k podvolení se mu. To druhé se neobejde bez diplomacie, jež zajistí, že Teherán tak úplně tvář neztratí. Otázka je, zda toho bude Trumpova administrativa schopna; I Trump si občas v určitém siláctví docela libuje.

Trhy ale zatím sází spíše na to druhé. Ne že by se snad domnívaly, že napětí rychle opadne a že se třeba cena ropy zase hned propadne jako po zmíněných zářijových útocích. Uvědomují si, že situace je závažná. Na však zatím tak, aby přičítaly jakoukoli výraznější pravděpodobnost katastrofě či třeba „jen“ ropnému šoku.

Otázka ovšem je, do jaké míry jsou o tom přesvědčeny na základě vyhodnocení samotné blízkovýchodní situace, a do jaké míry je jejich relativně umírněná páteční reakce dána přesvědčením, že na případnou silnou vojenskou eskalaci budou nutně muset reagovat i centrální banky v čele s tou americkou – snížením úrokových sazeb a dalším „tištěním dolarů ve velkém“, které má na trhy, jak známo, vysoce příznivý efekt.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americký útok na íránské cíle v Iráku citelně zdražuje ropu

Zavřít reklamu ×
  1. Media už tři dny pracují na standartním vymývání mozků. Jedna věta zahajuje třetí světovou válku. V druhé se píše, že jejich ekonomika je na tom tak, že si můžou dovolit maximálně luky a šípy.

  2. Koukám, že autor v podstatě obhajuje ty americký špíny. Zlej Írán se přepočítal a ted bude muset přijít s omluvou a ustupky. A přitom každej rozumnej vidí, že se USA dopustilo státního terorismu, když na uzemí jiného státu zavraždilo občana jiného státu, aniž by se před tím domluvilo se státem, kde se ta akce bude konat. Takže to máme chápat tak, že Irák je kolonie USA? A ti si tam mohou dělat co chtějí, aniž by o tom Irák věděl? Já se nebudu divit, když nějaká organizace udělá něco podobného, jako odvetu amíkům a povezou si je potom do USA v pytlích. To jediné se má dostat okupantům.

  3. Kdyby se podobně zachovalo Rusko, tak proti němu USA navalí tolik sankcí, kolik by se jen dalo. Ale když to udělá USA, tak pseudodemokrati budou nadšením hýkat, jako oslové. A ted by bylo potřeba, aby se Rusko uplně stejně zachovalo v Syrii a vybombardovalo nějakej americkej konvoj. Amíci v Syrii přeci nemají co dělat. Jsou tam za okupanty.

  4. Kouzlo nechtěného kontra vše zle je k něčemu dobré ,to nam ukáží spíše příští tydny a měsíce než dny. Kdo je ve větším šoku, Írán nebo svět?Je to v souladu se záměry dvou set rodin,které ze zákulisí tahaji za nitky a jiz cela desetileti usilují o to,dostat zatím nereformovane USA pod větší kontrolu světového společenství a tím minimalizovat nebezpeci zničení celé existující pozemské civilizace.

  5. A proč hned světová válka? Jestli něco propukne, tak válka mezi Íránem a Američanama. A v dnešní době to bude spíš skrytá válka, kde si zúčastněné strany budou škodit kde to půjde a vraždy, únosy a atentáty budou na dením pořádku, což defakto již nějakou dobu probíhá, teď se to jen zintezivní.
    Íránci jsou muslimové, tudíž na ně měřítko západní logiky nefunguje. To že proti nim stojí silnější soupeř je nezastaví v partyzánské válce proti USA a navíc mají silný potenciál jí vyhrát.
    A jednání už nic neřeší. Zabití Solejmaního byl sice skvělý krok a vítězství pro západní svět, ale příliš velký políček pro Írán a nejen pro něj a muslimové budou chtít krev…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.