Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Finanční trhy v prvním čtvrtletí 2022 výrazně pocítily dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750, jenž sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné, podílové fondy za první tři letošní měsíce odepsaly téměř pět procent.
Podílové fondy, které jsou pro českého investora běžně dostupné, za první tři letošní měsíce odepsaly téměř pět procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, z něhož si odnesl sedmiprocentní zhodnocení. Na letošním záporném výsledku se podílí jak akciové fondy s poklesem ve výši šesti procent, tak dluhopisové fondy se ztrátou čtyř procent.

„V kontrastu s převažujícím trendem trhu se naopak dařilo fondům investujícím do komodit, hodnotových akcií, či regionu Latinské Ameriky. Slušnou rezistenci proti poklesům předvedly i fondy českých státních dluhopisů s krátkou dobou splatností, či fondy zahraničních státních protiinflačních dluhopisů,“ informoval Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Ke konci letošního března podle něj zůstává stále atraktivní investiční výkonnost v delším časovém horizontu, když průměrný investor za čtyřleté období zhodnotil svůj jednorázový vklad o téměř čtyři procenta ročně a v akciovém fondu dokonce o více než sedm procent ročně.

PSALI JSME:
Sedm procent. O tolik podle indexu zhodnotil loni své investice do fondů průměrný český investor

Výkonnost akciových podílových fondů kopírovala vývoj předních tržních indexů, když akcie vyspělých zemí klesly o 5,5 procenta, zatímco akcie rozvíjejících se ekonomik ztratily 7,3 procenta. U defenzivnějších fondů sehrálo pozitivní roli velké zastoupení fondů orientovaných na český dluhopisový a peněžní trh.

Svůj vliv na celkovou výkonnost měly i měnové kurzy. Dolar vůči koruně za první kvartál lehce posílil, což investorům do dolarových aktiv zlepšilo kvartální výsledek. I nadále však zůstávají velice atraktivní fondy zajištěné proti měnovým rizikům, což je dáno především vyššími českými úrokovými sazbami proti euru a dolaru.

„Po výkonnostně silném roce 2021 byly trhy v prvním čtvrtletí silně zasaženy negativními faktory. V lednu si akcie prošly cenovým propadem vyvolaným zejména očekáváním zpřísnění měnové politiky. Koncem února pak jednoznačně začaly převažovat obavy z ekonomických důsledků ruské invaze na Ukrajinu,“ konstatoval Bechník.

Podle něj letos výraznými změnami prochází především akcie rozvíjejících se ekonomik, když znatelně ztratily na své hodnotě. Jedním z důvodu byl vývoj čínského finančního trhu. V jeho případě šlo o obavy související s novým propuknutím varianty covidu-19 Omikron a následným preventivním uzamčením významných ekonomických center.

Dalším důvodem horší výkonnosti rozvíjejících se trhů pochopitelně vychází z válkou těžce zasaženého regionu východní Evropy. „Kvůli uzavření Moskevské burzy a omezením ze strany Ruské centrální banky nebylo možné stanovit hodnotu cenných papíry ruských společností. Některé fondy proto musely pozastavit své oceňování,“ vysvětlil hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

„Mnoho českých investorů prozatím disponuje poslední známou hodnotou své fondové investice pouze z konce února. Jde téměř výhradně o fondy s orientací právě na východní Evropu,“ dodal Bechník.

PSALI JSME:
Moskevská burza dnes otevřela citelným růstem. Zákaz obchodovat mají cizinci a spekulanti na pokles

Kvůli zdražení ropy a zemního plynu se letos zatím daří především sektorům energií, a to i po jejich cenovém poklesu po prvním březnovém týdnu. Velká část komodit se totiž stále drží na znatelně vyšších úrovních.

Prudkých růstem si prošly i například průmyslové kovy jako měď nebo hliník. Válečný konflikt pak poslal v cenách výše cenné kovy, jako je zlato a stříbro.

Velkou odolnost vůči propadům trhu vykázaly i veřejné služby díky zdražení elektřiny. Dále se celkem dařilo zdravotnictví jako ekonomicky neutrálnímu sektoru. Tomu navíc může hrát do karet i posílená poptávka z titulu samotné války na Ukrajině. Necyklické spotřební zboží také dokázalo být celkem rezistentní, a to i navzdory riziku zvýšených nákladů surovin vstupujících do výroby.

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Zlato dosáhne nového rekordního maxima

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.