Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

V uplynulých třech letech stát lékařům na platech přilepšil výrazně nad růst, jehož se dočkali jejich kolegové v soukromých zdravotnických zařízeních. Průměrný měsíční plat lékaře ve státní sféře v letech 2018 až 2020 stoupl o zhruba 15 tisíc korun.
Rok 2021 historicky je prvním, kdy průměrný měsíční hrubý plat lékaře přesahuje hranici 100 tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná mzda lékaře v soukromých zdravotnických zařízeních, mezi něž se počítají i krajské a městské nemocnice mající formu akciové společnosti, stoupla jen zhruba o poloviční částku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Mezi státní zdravotnická zařízení spadají organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, jako například fakultní nemocnice nebo specializované ústavy. Spadají mezi ně také třeba příspěvkové organizace krajů. V těchto zařízeních tedy v uplynulých třech letech narostl průměrný měsíční hrubý plat lékaře z 80 860 na 95 669 korun, tedy o 18,3 procenta.

Průměrná měsíční hrubá mzda lékaře v soukromém zařízení ve stejném období vzrostla z 54 582 na 61 211 korun, tedy o 12,1 procenta. Výdělky lékařů ve státní sféře tak navzdory své o zhruba třetinu vyšší výchozí hodnotě roku 2018 narůstaly v dalších letech celkem o zhruba třetinu rychleji než výdělky lékařů sféry soukromé.

Vzhledem k tomu, že letos se platy zdravotníků ve státních zařízeních navyšovaly o deset procent, je rok 2021 historicky prvním, kdy průměrný měsíční hrubý plat lékaře přesahuje hranici 100 tisíc korun. Nutno však zdůraznit, že podstatnou část platů a mezd lékařů představují příplatky za práci přesčas, za pracovní pohotovost či za práci ve svátek.

Příplatky za přesčas jsou výrazné zejména ve státní sféře. Lékaři státní sféry loni napracovali průměrně 195 hodin měsíčně, lékaři sféry soukromé pak 178 hodin. V obou případech jde o nadstandardně dlouhou pracovní dobu, neboť průměr v dané skupině zaměstnání činil loni 176, resp. 173 hodin. Je evidentní, že lékaři sféry státní mají přesčasů výrazně více, než lékaři sféry soukromé.

Mladí lékaři ve věku od 30 do 34 let dokonce ve státní sféře loni napracovali měsíčně průměrně 201 hodin měsíčně. Řada lékařů nadále uvádí, že i přes nárůst výdělků v posledních letech by právě mladí lékaři bez přesčasů jen těžko dosáhli alespoň vzdáleně adekvátních výdělků.

Přesčasy jsou také zásadním klíčem k vysvětlení značného rozdílu v průměrném výdělku lékařů a lékařek. Průměrný plat lékaře státní sféry, 105 979 korun, byl loni o více než 20 tisíc korun měsíčně vyšší, než průměrný plat lékařky, 85 165 korun.

Muži mají ovšem obecně vyšší počet měsíčně odpracovaných hodin než ženy. Výši platů ovlivňuje dále třeba délka praxe, a i tu mívají muži vyšší, neboť ženy ji často přerušují z důvodu mateřství.

Každopádně lékaři ve státních zdravotnických zařízeních se v uplynulých letech dočkali jednoho z nejvyšších nárůstů výdělků mezi všemi profesemi v ČR, ve státní i soukromé sféře. Vláda si totiž přidávání na platech lékařů vzala jako jednu ze svých priorit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Věrka

    Nic proti LÉKAŘŮM věrným Hippokratově přísaze, kteří v teorii a v praxi umějí až vynikají, a při tom jsou ještě laskaví, trpěliví a navíc skromní. Jenže kolik takových Lékařů dneska je?! Zoufale málo a vymírají. Dnešní Páni doktoři- polobozi, korumpovaní, ufňukaní neumětelové, kteří mají pořád strašně moc práce a pořád málo peněz a málo volna? Kdyby měli být placeni za to, co odvádějí, ještě by museli, a někteří obzvlášť rychle,
    rozprodávat svoje namamoněná bohatství, peníze vracet pojišťovnám a platit svým ubohým zinvalidizovaným pacientům nebo pozůstalým. Kdyby ovšem byla nějaká spravedlnost a všem se měřilo stejně. Skutečnost je taková, že ZP ochotně, bez mrknutí oka platí nemocnicím i všecky operace takovými nenažranými ( a jinak se to vyjádřit nedá) veledůležitými doktorskými DILETANTY opakovaně zpackávané. Co je to za zdravotnictví, a co je to za spravedlnost, když při nenávratných škodách páchaných na pacientech jeden „podrží“ druhého, o LK ani nemluvě.
    Právě takoví neschopní, neuznalí, nenasytní bohové jsou zachovalí a čiperní, že ani do důchodu se jim nechce a hledají si teplá místečka, kde by ani pacienty nepotřebovali. Úplně si vystačí u stolu s počítačem, protože navzdory svému blahobytnému životu někteří už jsou různě chromí, poloslepí, v hlavě pomalí nebo rovnou dopletení…a tak různě. Ale copak můžou vyžít z důchodu, bez úplatků, odměn, benefitů, bez dalšího shromažďování, bez svého božského pocitu nadřazenosti a veledůležitosti!
    VŠE Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI. Jak slyším nebo čtu o doktorech, je mi ZLE. Ještě (naštěstí) ale existuje několik statečných, kteří najdou odvahu snažit se po těch packalech napravit, co se dá, ale spíš ani už nedá…Takoví LÉKAŘI ať mají třeba miliony! Žádné plošné zvyšování platů, plošné odměny, NIC MODERNĚ = PLOŠNĚ.
    JEDINĚ PODLE MNOŽSTVÍ A KVALITY PRÁCE. To by bylo felčarů na mizině!
    Podobní „pracanti“ se bohužel dnes netolerují jenom ve zdravotnictví.
    Ále, nemá cenu se rozčilovat, tato společnost naději na zlepšení nemá. Ubohé další generace, budou-li vůbec jaké …

    • Pe Petr

      Naprostá pravda. Dokud mě léčilo státní zdravotnictví a lékaři tak jsem byl vhodný do invalidního důchodu. Pak jsen vsadil na přírodní léčbu a jsem naprosto zdravý člověk. Na nemocnice a lékaře už si ani nevzpomenu!

  2. Mi Michal

    Tato společnost neni normální ,už aji veterinář dělá jako by to bylo zadarmo ..Vůbec žádná ůcta kvalita práce jen peníze a běž a chovani žádné .

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB