V říjnu průmysl meziměsíčně přidal tři procenta a v září 3,6 procenta. V listopadu čekáme výrazné zpomalení na 0,6 procenta (sezóně očištěno – pozn. aut.). Po očištění o kalendářní vlivy by to znamenalo zrychlení meziročního růstu průmyslu na 3,1 procenta a bez očištění pak 0,7 procenta.
Nejistota odhadů zůstává v průběhu pandemických vln vysoká. Nicméně vývoj předstihových indikátorů v ČR i v zahraničí ukazuje, že by expanze výroby mohla navzdory horšící se aktuální pandemické situaci nadále pokračovat.
Za celý rok 2020 by pokles průmyslu mohl dosáhnout zhruba sedmi procent. Naše prognóza z října počítala s celoročním poklesem průmyslu kolem deseti procent, ale je zjevné, že výrobě se v průběhu druhé vlny pandemie dařilo citelně lépe a to především díky zahraniční poptávce. Pro letošní rok naše prognóza počítá s růstem průmyslové výroby o cca devět procent.
Maloobchodní tržby: Uzavřené obchody v listopadu a vrcholící druhá vlna pandemie s sebou pravděpodobně přinesly pokles tržeb. Ten je indikován i poklesem objemu karetních transakcí a propadem spotřebitelské důvěry. Nicméně již pokles v říjnu, kdy restriktivní opatření započala, byl výrazně menší, než se čekalo.
V případě prodejů aut dokonce v říjnu došlo k meziměsíčnímu nárůstu, navzdory propadu registrací. Zde došlo v listopadu sice k meziměsíčnímu nárůstu o necelých pět procent, ale v meziročním vyjádření jde stále o výrazný pokles o 13,3 procenta.
Jak v případě prodejů aut, tak maloobchodních tržeb bez jejich zahrnutí, počítáme s meziměsíčním poklesem reálných tržeb kolem tří procent. V meziročním srovnání by tak tržby bez segmentu aut klesly o 4,8 procenta (při očištění o kalendářní vlivy o 3,8 % – pozn. aut.). Se zahrnutím prodeje aut by pokles tržeb činil -7,3 procenta (-6,0 % WDA).
Je velmi nejisté, jak se spotřební chování během druhé vlny pandemie proměnilo – a to i s ohledem na blížící se Vánoční svátky. Pokud by výraznější roli sehrála snaha o předzásobení se skrze zásilkové služby a v případě aut snaha vyprodat letošní modely, které budou příští rok omezovat přísnější limity, mohly by tržby dopadnout opět lépe, než se čeká.
Spotřebitelské ceny: U spotřebitelských cen na konci loňského roku počítáme s meziměsíčním nárůstem o 0,2 procenta, což by znamenalo mírný pokles meziroční míry inflace na 2,6 procenta z předchozího tempa 2,7 procenta meziročně. Důvodem měsíčního zdražení by měl být přetrvávající růst jádrové inflace, od které čekáme v prosinci nepatrné zpomalení na stále vyšší tempo 3,6 procenta meziročně.
Od potravin čekáme zdražení ze sezónních důvodů, nicméně tentokrát by zdražení potravin mohlo být spíše podprůměrné. Ceny u čerpacích stanic se zvyšovaly jen mírně. Výsledek inflace 2,6 procenta by byl 40 bazických bodů (bb) pod prognózou České národní banky.
V předchozích měsících činila tato odchylka 20 bb. Nicméně zásadnější otázkou nyní bude především vývoj inflace na začátku letošního roku a to především její jádrová složka, nezahrnující volatilní ceny potravin, energií a daňové změny.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)