Průmysl dál roste, maloobchod je slabší, inflace zpomaluje

Analýza
Průmyslová výroba: Vývoj indexu nákupních manažerů ukazuje na pokračující expanzi výrobního sektoru. Firmy rovněž uvádějí rostoucí objemy zakázek. Limitem jsou výrobní kapacity. Produkce aut se v listopadu vrátila do meziročního záporu a bude pravděpodobně silnější expanzi tlumit.
Uzavřené obchody v listopadu a vrcholící druhá vlna pandemie s sebou pravděpodobně přinesly pokles tržeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V říjnu průmysl meziměsíčně přidal tři procenta a v září 3,6 procenta. V listopadu čekáme výrazné zpomalení na 0,6 procenta (sezóně očištěno – pozn. aut.). Po očištění o kalendářní vlivy by to znamenalo zrychlení meziročního růstu průmyslu na 3,1 procenta a bez očištění pak 0,7 procenta.

Nejistota odhadů zůstává v průběhu pandemických vln vysoká. Nicméně vývoj předstihových indikátorů v ČR i v zahraničí ukazuje, že by expanze výroby mohla navzdory horšící se aktuální pandemické situaci nadále pokračovat.

Za celý rok 2020 by pokles průmyslu mohl dosáhnout zhruba sedmi procent. Naše prognóza z října počítala s celoročním poklesem průmyslu kolem deseti procent, ale je zjevné, že výrobě se v průběhu druhé vlny pandemie dařilo citelně lépe a to především díky zahraniční poptávce. Pro letošní rok naše prognóza počítá s růstem průmyslové výroby o cca devět procent.

PSALI JSME:
Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Maloobchodní tržby: Uzavřené obchody v listopadu a vrcholící druhá vlna pandemie s sebou pravděpodobně přinesly pokles tržeb. Ten je indikován i poklesem objemu karetních transakcí a propadem spotřebitelské důvěry. Nicméně již pokles v říjnu, kdy restriktivní opatření započala, byl výrazně menší, než se čekalo.

V případě prodejů aut dokonce v říjnu došlo k meziměsíčnímu nárůstu, navzdory propadu registrací. Zde došlo v listopadu sice k meziměsíčnímu nárůstu o necelých pět procent, ale v meziročním vyjádření jde stále o výrazný pokles o 13,3 procenta.

Jak v případě prodejů aut, tak maloobchodních tržeb bez jejich zahrnutí, počítáme s meziměsíčním poklesem reálných tržeb kolem tří procent. V meziročním srovnání by tak tržby bez segmentu aut klesly o 4,8 procenta (při očištění o kalendářní vlivy o 3,8 % – pozn. aut.). Se zahrnutím prodeje aut by pokles tržeb činil -7,3 procenta (-6,0 % WDA).

Je velmi nejisté, jak se spotřební chování během druhé vlny pandemie proměnilo – a to i s ohledem na blížící se Vánoční svátky. Pokud by výraznější roli sehrála snaha o předzásobení se skrze zásilkové služby a v případě aut snaha vyprodat letošní modely, které budou příští rok omezovat přísnější limity, mohly by tržby dopadnout opět lépe, než se čeká.

PSALI JSME:
Maloobchod v době restrikcí

Spotřebitelské ceny: U spotřebitelských cen na konci loňského roku počítáme s meziměsíčním nárůstem o 0,2 procenta, což by znamenalo mírný pokles meziroční míry inflace na 2,6 procenta z předchozího tempa 2,7 procenta meziročně. Důvodem měsíčního zdražení by měl být přetrvávající růst jádrové inflace, od které čekáme v prosinci nepatrné zpomalení na stále vyšší tempo 3,6 procenta meziročně.

Od potravin čekáme zdražení ze sezónních důvodů, nicméně tentokrát by zdražení potravin mohlo být spíše podprůměrné. Ceny u čerpacích stanic se zvyšovaly jen mírně. Výsledek inflace 2,6 procenta by byl 40 bazických bodů (bb) pod prognózou České národní banky.

V předchozích měsících činila tato odchylka 20 bb.  Nicméně zásadnější otázkou nyní bude především vývoj inflace na začátku letošního roku a to především její jádrová složka, nezahrnující volatilní ceny potravin, energií a daňové změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen v potravinářském průmyslu zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru