Průmysl konečně nastiňuje možný obrat k lepšímu

Tuzemský Index nákupních manažerů (PMI) v květnu konečně vzrostl, když se z dubnových 44,7 bodu zvýšil na 46,1 bodu. „Květnový průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl vykreslil pro tento sektor české ekonomiky o něco lepší obrázek, než se čekalo, přesto ale dle průzkumu aktivita ve zpracovatelském sektoru klesá,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Pod úrovní padesáti bodů se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již čtyřiadvacátý měsíc v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nálada zůstává stále v pesimistickém teritoriu, ale vyhlídky jsou již méně negativní, než byly v dosavadní části roku. Stále se projevuje mírný růst cen vstupů a slabá poptávka po zboží, pokles nových zakázek je ale pozvolnější,“ informoval faei.cz analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek.

„Dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu,“ řekla naší redakci ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Steckerová upozornila, že již čtvrtý měsíc v řadě došlo ke zvýšení indexu a že dosáhl nejlepšího výsledku od srpna 2022. „Stále sice docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. I v květnu firmy pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců, k čemuž dochází již od října 2022,“ uvedla ekonomka.

Dobrou zprávou podle Radomíra Jáče je, že se „v květnu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových objednávek, a vzrostl optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích 12 měsíců“. Pokles exportních objednávek byl nejmírnější od dubna 2022. Podnikatelé v tuzemském zpracovatelském sektoru ovšem i nadále zmiňují slabou poptávku na klíčových exportních trzích včetně Německa,“ upozornil Jáč.

„I nadále předpokládám, že v průběhu letních měsíců by mohl celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl atakovat kritickou úroveň padesáti bodů, což by z pohledu PMI průzkumu znamenalo návrat k růstu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments.

„V souladu s naší prognózou se tak ukazuje, že v průběhu letošního roku by se měla situace v průmyslu lepšit. Výsledky z ostatních států V4 však naznačují, že poptávka z klíčových evropských odbytišť stále nedosahuje dostatečné intenzity,“ uvedl v této souvislosti analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek.

Podle jeho názoru, naši hlavní partneři v zahraničním obchodě, jako je Německo, začínají ekonomicky mírně růst, avšak dynamika je zde stále příliš utlumená, aby pomohla českému průmyslu k obratu již nyní. „Předpokládáme, že se v průběhu roku bude situace zlepšovat,“ konstatoval analytik.

„Výroba i nadále klesá, nyní se však problémy na straně vstupů začínají zlepšovat. Dodávky přicházejí v dřívějších termínech, což se projevilo i v pozvolnějším růstu cen materiálů a došlo naopak na silnější zdražení výstupů. Problémy na straně poptávky však přetrvávají, byť v nižší intenzitě, a tak i zaměstnanost v průmyslu v květnu zřejmě neklesala tak výrazně,“ dodal Mikušek.

Obdobným podmínkám, jak uvedl, čelí i výrobci v Polsku, kde průmysl klesá také již přes dva roky. „Naopak v Maďarsku přetrvává mírný optimismus, ačkoli tempo růstu produkce klesá, když musí čelit slabším objednávkám zejména z Německa a Francie.

S ohledem na nejistý geopolitický vývoj a zejména ozbrojené konflikty na Blízkém východě, které mají potenciál ovlivnit skrze ceny ropy celosvětovou ekonomiku, zůstává další výhled pro evropský průmysl podle analytika Raiffeisenbank nejistý.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB