Průmysl má šanci vypořádat se s druhou vlnou koronaviru lépe, než některá odvětví služeb

Názor
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI (index nákupních manažerů – pozn. red.) v září zvýšila, fakticky šlo o první nárůst od listopadu 2018. Průzkum hlásí zrychlení růstu výroby a po téměř dvou letech se v tuzemském zpracovatelském průmyslu zvýšily také nové zakázky, kterým pomohl i růst exportní poptávky. Dobrou zprávou je také zmírnění poklesu zaměstnanosti, kde byl pokles nejmírnější od června 2019.
Průmysl má šanci se s druhou vlnou koronaviru vypořádat lépe, než některá odvětví služeb, neboť na průmysl se zatím nevztahují žádné uzavírky či omezení činnosti. Ilustrační foto: TPCA

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v září z hladiny 49,1 na úroveň 50,7, když finanční trh očekával nárůst na 51,0. Mírně slabší než očekávaná úroveň PMI indikátoru je přesto významná, neboť v září byla prolomena úroveň padesáti bodu, jež odděluje pokles a růst aktivity v příslušném sektoru ekonomiky.

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu tak letos v září, měřeno optikou průzkumu PMI, vzrostla poprvé od listopadu 2018. Zároveň ale úroveň PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu stále viditelně zaostává za úrovní příslušného indikátoru pro Německo a eurozónu jako celek.

Zářijový průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí zrychlování růstu výroby a po téměř dvou letech se k růstu vydaly i nové zakázky, včetně exportních objednávek. Snaha omezit náklady vede firmy ke snižování počtu zaměstnanců, nicméně i zde se negativní tendence zmírňují a pokles zaměstnanosti se v září dále zpomalil.

PSALI JSME:
Ekonomická nálada v eurozóně v září rostla. V říjnu už to ale platit nemusí

Tuzemský průmysl se postupně zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily uzavírky spojené s koronavirem. Pro nejbližší týdny, tedy přinejmenším pro říjen, se ale rýsuje otázka, nakolik na průmyslovou aktivitu dopadnou preventivní opatření spojená s druhou vlnou pandemie koronaviru.

Průmysl má šanci se s druhou vlnou koronaviru vypořádat lépe, než některá odvětví služeb, neboť na průmysl se zatím nevztahují žádné uzavírky či omezení činnosti. Pro tuzemský průmysl je dobrou zprávou také růst průmyslové aktivity na straně našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem.

Samotný zářijový průzkum PMI hlásí, že míra optimismu v tuzemském průmyslu, tedy očekávání pro příštích dvanáct měsíců, vzrostla na nejvyšší úroveň od října 2018, i tak ale úroveň optimismu zůstává historicky podprůměrná. Pro celý rok 2020 očekávám pokles průmyslové výroby o zhruba 8,5 %, k meziročnímu růstu se tuzemský průmysl vrátí až v roce 2021, kdy by celoroční růst výroby mohl překonat 4,5 %.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomické dopady pandemie koronaviru, včetně její začínající druhé vlny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.