Průmysl na začátku roku mírně klesl

Názor
Průmyslová výroba v ČR na počátku roku meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy klesla o 0,4 procenta. V meziročním vyjádření tak po prosincovém meziročním růstu o osm procent v lednu průmysl spadl o 4,4 procenta, což bylo prakticky v souladu s naším odhadem i očekáváním trhu.
Tuzemský průmysl v lednu táhlo dolů potravinářství, produkce aut a opravy a instalace strojů a zařízení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní leden měl kalendářní nevýhodu v podobě chybějících dvou pracovních dnů, přičemž statistický úřad uvádí, že po očištění o tento efekt průmyslová výroba v lednu rostla o 0,9 procenta. Je otázka, zda dva dny po Silvestru mají tak silný význam v podobě 5,3 procentního bodu rozdílu oproti neočištěným datům.

Nicméně nejde o velké překvapení. Data za leden potvrzují, že průmyslová výroba je na začátku roku spíše v menším útlumu, což s ohledem na některé varovné zprávy o množství chybějících subdodávek není špatná zpráva.

Z revizí předchozích údajů je ovšem také patrná značná nejistota zveřejňovaných dat. Prosincový výsledek průmyslové výroby byl revidován v případě dat očištěných o kalendářní vlivy z -12,4 procenta meziročně na -11,4 procenta meziročně a v případě neočištěných dokonce z 5,8 procenta meziročně na osm procent meziročně.

Z hlediska struktury byl v lednu průmysl tažen výrobou chemických látek, kovodělnými výrobky a kovovými konstrukcemi, a výrobou elektrických zařízení.

PSALI JSME:
Aktivita v průmyslu ČR v únoru brzdila

Dolů jej táhlo potravinářství, produkce aut a opravy a instalace strojů a zařízení.

Průmysl v prvním čtvrtletí brzdí pomalé dodávky komponent a také komplikace pro pracovní sílu dané pandemickou situací, která navíc brzdí zahraniční obchod. Pravděpodobně se negativně projevuje i brexit, kvůli kterému docházelo k předzásobení tamějších odběratelů. Pro první čtvrtletí počítáme s mezičtvrtletním poklesem průmyslové výroby o 0,3 procenta.

Po loňském propadu průmyslové výroby o osm procent naše prognóza pro letošek počítá s jejím růstem o 9,8 procenta. To vypadá jako raketový růst, nicméně hlavní oživení už proběhlo a letošní růst je vysoký kvůli nízké srovnávací základně. I kdyby od prosince nedošlo k žádné změně průmyslové výroby tak by celoroční růst průmyslu činil 7,5 procenta.

Nicméně výhled zůstává značně nejistý. Nad průmyslem stále visí Damoklův meč v podobě jeho uzavření v případě opětovného zhoršení pandemické situace, i když vývoj v posledních týdnech skýtá určitou naději na zlepšení.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru