Průmysl negativně překvapil. Výroba slábne kvůli váznoucím subdodávkám

Analýza
Průmyslová produkce v únoru urychlila svůj pokles a z hlediska očekávání překvapila negativně. Zakázky rostou, ale chybí komponenty do výroby a částečně i pracovní síla. Přebytek zahraničního obchodu se v ruce se slabším průmyslem snížil. Stavebnictví nepřekvapivě zůstává utlumeno.
Nebýt výroby aut, činil by meziroční propad průmyslové produkce nikoliv 2,6 procenta, nýbrž jedno procento. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslová výroba v ČR v únoru meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy klesla o dvě procenta. My jsme s ohledem na pokračující problémy v subdodávkách čekali pokles v menším rozsahu o 0,3 procenta meziměsíčně po lednovém snížení o 0,8 procenta. V meziročním vyjádření pak průmyslová výroba klesla o 2,6 procenta, což bylo pod všemi analytickými odhady, které v mediánu ukazovaly na růst o 0,4 procenta.

Předstihové indikátory i nové zakázky rostoucí o 6,7 procenta meziročně ukazují, že důvodem poklesu výroby není slabá poptávka, ale spíše problémy v subdodávkách komponent, které zasahují pro ČR významný automobilový průmysl.

Meziroční propad produkce motorových vozidel se v únoru prohloubil na osm procent z lednového poklesu o 1,6 procenta. Nebýt výroby aut, činil by meziroční propad průmyslové produkce nikoliv 2,6 procenta, nýbrž jedno procento. Výrazněji klesá také výroba nápojů (-17,9 % meziročně), což souvisí s uzavřenými restauracemi, dále výroba nekovových minerálních výrobků (-8,8 % meziročně, především jde o stavební materiály) či nábytku (-9,5 % meziročně).

PSALI JSME:
Český průmysl padá více, než se čekalo. Stahuje jej propad autoprůmyslu

Meziroční růst o téměř 25 procent hlásí farmacie. Dále roste výroba chemických látek (4,2 % meziročně), kovových konstrukcí (2,2 % meziročně), papíru (3,9 % y meziročně) či zpracování dřeva (2,8 % y meziročně).

Problémy s dodávkami pokračují a některé automobilky oznamují omezování produkce. V březnu tak můžeme očekávat opět slabá čísla z průmyslu. Kromě problémů s dodávkami komponent mají výrobní podniky problém i s nedostatkem pracovní síly, což protipandemická opatření ještě umocňují.

V meziročním srovnání se ovšem průmysl začne od března srovnávat s obdobím, kdy vypukla pandemie. I kdyby na meziměsíční bázi průmysl klesal, tak v meziročním srovnání uvidíme velmi vysoká čísla a to zejména v dubnu, kdy vloni došlo k uzavření velké části výroby.

PSALI JSME:
Farmacie není tak jednoznačný vítěz v koronavirové krizi

Po loňském propadu průmyslové výroby o osm procent naše prognóza pro letošek počítá s jejím růstem o 9,8 procenta. To vypadá jako raketový růst, nicméně hlavní oživení už proběhlo a letošní růst je vysoký kvůli nízké srovnávací základně.

Samotný vývoj v prvním čtvrtletí ukazuje spíše na slabší výsledek, ale oživení ve druhé polovině roku může být velmi silné. Rozhodne jednak vývoj pandemie a imunizace obyvatelstva a dostupnost komponent.

Údaje za únor rovněž vykázaly relativně slabý meziroční růst průměrné mzdy v průmyslu o 0,9 procenta po její stagnaci v lednu. Meziroční pokles zaměstnanosti se mírně snížil na 3,5 procenta z předchozích 3,3 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl se loni propadl nejvíce od roku 2009

Zavřít reklamu ×
  1. No tak když páni průmyslníci nechtějí slevit z objemu zakázek na úroveń, která odpovídá jejich výrobní kapacitě, tak budou muset šáhnout hluboko do kapsi a automatizaci ve svých podnicích pozvednout na vyšší úroveň z minimální potřebou lidských zdrojů.Tím se zároveň zvýší i produktivita. Já vím, Češi jsou stále vyhledávanou levnou pracovní sílou, která nenutí majitele k hlubší automatizaci ale Češi prostě došli. Mnoho mladých si dnes nemůže dovolit vlastní bydlení a s tím rovněž založit rodinu a tak tu máme stále slabší a slabší ročníky a tím zároveň i množství pracovní síly. Za těch ošklivých komunistů zaměstnavatelé nabízeli jako bonus pro své zaměstnance podnikové byty. Co nabízejí dnešní zaměstnavatelé? Jo, ještě si můžete vybrečet navýšení kvót pro příchod pastevců z Mongolska do vašich montoven.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.