Průmysl Německa a Itálie je meziročně slabší o 3-4 procenta

Průmyslová produkce v eurozóně v dubnu meziměsíčně klesla o 0,1 procenta a zaostala tak za očekáváními. Tržní konsensus totiž předpovídal meziměsíční nárůst o 0,2 procenta. Ještě větší pak bylo zklamání z pohledu meziročního vývoje, když oproti loňskému dubnu byla výroba nižší o výrazná tři procenta, zatímco byl očekáván pokles o dvě procenta.
Průmyslová produkce v eurozóně v dubnu meziměsíčně klesla o 0,1 procenta a zaostala tak za očekáváními. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přispěly k tomu i revize historických dat směrem dolů. Z velkých ekonomik se nedařilo především průmyslu v Itálii, jehož produkce meziměsíčně klesla o jedno procento po březnovém poklesu o 0,5 procenta. Španělsko zaznamenalo meziměsíční stagnaci, v Německu a Francii naopak výroba mírně vzrostla (o 0,3 %, resp. 0,6 % m/m).

Z meziročního úhlu pohledu však vychází ze srovnání lépe Španělsko a Francie s růstem poblíž jednoho procenta. Průmysl Německa a Itálie je naproti tomu o 3-4 procenta meziročně slabší. S ohledem na stále slabá data je pravděpodobné, že průmysl neposkytne významnou podporu evropské ekonomice ani v letošním druhém čtvrtletí. Ta tak bude muset spoléhat na sektor služeb.

Cenový růst v USA zaostal v květnu za odhady

Podobně, jako v případě spotřebitelských cen, byl také růst cen průmyslových výrobců v USA oproti očekávání nižší. Jak celkový index PPI, tak i ten bez běžně volatilních položek potravin a energií v květnu skončily v meziměsíčním vyjádření 0,3 procentní body pod odhady. Prvně zmíněný meziměsíčně klesl o 0,2 procenta, ten druhý pak zůstal oproti dubnu beze změny.

V meziročním vyjádření růst cen amerických průmyslových výrobců zpomalil z 2,3 procenta na 2,2 procenta a bez potravin a energií z 2,5 procenta na 2,3 procenta (konsensus v obou případech činil 2,5 % y/y, pozn. aut.).

Mírně vyšší oproti očekávání pak byly počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden (242 tis. vs. očekávaných 225 tis.). Americký dolar reagoval mírným oslabením a umazal většinu čtvrtečních zisků. Jeho kurz k euru se tak vrátil do blízkosti čtvrtečních otevíracích úrovní (poblíž 1,08 USD/EUR).

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl na konferenci v Londýně uvedl, že bankovní rada se na červnovém zasedání bude pravděpodobně rozhodovat mezi snížením sazeb o 50 nebo 25 bazických bodů. Obě možnosti jsou podle něj otevřené, když tak či onak měnová politika nadále zůstane restriktivní. Zároveň řekl, že poté již banka bude ohledně dalšího snižování úrokových sazeb hodně obezřetná.

Výsledek každého dalšího zasedání se bude podle Michla odvíjet od vyhodnocení nově zveřejněných dat a zvláštní důraz bude kladen na vývoj jádrové inflace. Koruna na slova guvernéra ČNB zprvu reagovala oslabením vůči euru o 0,2-0,3 procenta, následně však došlo ke korekci a její kurz se vrátil mírně pod 24,70 CZK/EUR. Pomohlo tomu i zmíněné oslabení amerického dolaru.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB