Průmysl roste, ale brzdí ho subdodávky

Názor
Průmyslová produkce v ČR v červnu oproti květnu vzrostla o jedno procento. Jen částečně tak kompenzovala květnový pokles o 3,6 procenta. I takový výsledek je v kontextu zpožděných dodávek komponent do výroby dobrou zprávou. Potěšující je to i s ohledem na červnový pokles průmyslové výroby v sousedním Německu.
Ve statistických datech je evidentní negativní působení chybějících komponent do výroby, a to zejména v automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Červnový výsledek je navíc citelně nad odhady analytiků. Ti v průměru čekali meziroční růst průmyslu o 7,9 procenta, přičemž náš odhad byl deset procent a skutečnost pak ukázala 11,4 procenta. V květnu činil meziroční růst 32,3 procenta, ale to bylo dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku.

Efekt nízké srovnávací základny rychle zeslábne a v dalších měsících se meziroční tempa růstu průmyslu vrátí do jednociferného teritoria. Výsledek za červen je sice dobrou zprávou, ale v datech je evidentní negativní působení chybějících komponent do výroby, a to zejména v automobilovém průmyslu, kde produkce druhý měsíc v řadě klesla.

Potíže v subdodávkách budou přetrvávat i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky. O expanzi výroby nasvědčuje vývoj předstihových indikátorů a růst důvěry podnikatelů.

PSALI JSME:
Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování materiálů, průmysl by rostl ještě lépe

Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu poblíž 11 procent. Nebýt problémů s chybějícími dodávkami nebyl by pro letošek problém dosáhnout růstu průmyslu kolem 20 procent.

V kontextu solidního výsledku průmyslové výroby za červen překvapil naopak propad bilance zahraničního obchodu do deficitu 6,9 miliardy korun. To je meziroční zhoršení o téměř 41 mld. Kč. Čekal se přitom přebytek kolem 20 miliard. Důvodem je v souvislosti s oživením investic a spotřeby rostoucí import, zatímco export klesá i z důvodu slabší výroby motorových vozidel.

Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. V meziročním srovnání to představuje růst o 7,9 procenta. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem čtyř procent, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok příznivý vývoj.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nic nejde podle plánu. Stavby se prodražují a realizace trvají déle

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Spotřebitelé se vracejí do obchodů

I další měsíc po rozvolnění byl ve znamení vyšších spotřebitelských nákupů. Ve srovnání s květnem se více nakupovala elektronika, pohonné hmoty a vybavení do domácnosti. Celkově proto reálné maloobchodní tržby …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB