Průmysl roste, ale s ním též inflační tlaky

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v květnu vzrostl na svou historicky nejsilnější úroveň a výrazně překonal očekávání trhu. Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zrychlení tempa růstu výroby a nových objednávek, firmy si ale zároveň stěžují, že jejich výrobní kapacita je omezována nedostatky v dodávkách potřebného materiálu a komponent.
Silná poptávka po potřebných komponentách a souběžné komplikace v dodávkách včetně dopravy zároveň ústí do tlaku na růst nákladů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nedostatky v zásobování, komplikace v dopravě a s tím související růst nákladů vytvářejí tlak jak směrem k růstu cen vstupů pro průmyslové výrobce, tak směrem k růstu výrobních cen. Průzkum PMI tedy kromě silného růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zároveň hlásí růst inflačních tlaků.

Růst aktivity v tuzemském průmyslu těží ze zlepšování situace v tomto sektoru jak v Německu a eurozóně obecně, tak z probouzející se aktivity v domácí ekonomice. Výpadky v dodávkách potřebných komponent a komplikace v dopravě zároveň působí jako brzda proti ještě silnější expanzi výroby a vedou k růstu nákladů.

Silná poptávka průmyslovým výrobcům zároveň umožňuje přenést část vyšších nákladů na zákazníky: Růst prodejních cen byl taktéž historicky nejsilnější, nicméně nepostačuje k tomu, aby průmyslovým výrobcům pokryl rostoucí náklady.

Vývoj cenových tlaků v průmyslu jistě neunikne pozornosti České národní banky (ČNB) při hodnocení vývoje inflačních rizik v české ekonomice a při rozhodování o zvyšování úrokových sazeb.

Vlna oživení v evropském průmyslu nadále pokračuje, čemuž pomáhá skutečnost, že pandemie již nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničním obchodu. Silnější poptávku ale tuzemští průmysloví výrobci nacházejí i v domácí ekonomice a indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, se v květnu dostal na své historické maximum.

PSALI JSME:
Na nové kolo si teď počkáte déle, než na nové auto

Silná poptávka po potřebných komponentách a souběžné komplikace v dodávkách včetně dopravy ale zároveň ústí do tlaku na růst nákladů. Za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, za celý rok 2021 čekám růst v rozmezí šesti až sedmi procent.

Rok 2020 přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena. Zejména březen až květen letos přinesou velmi silný meziroční růst průmyslové výroby.

Zajímavé ale bude sledovat, zda zkrocení pandemie povede také k nižším komplikacím v dopravě a v dodávkách a zda z pohledu výrobců klesnou související náklady anebo zda oživení aktivity v průmyslu sebou přinese dlouhodobější tlak směrem růstu nákladů pro výrobce i cen výrobků pro odběratele včetně finálních spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v ČR roste na rekord

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru