Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

Názor
Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 procent a dál se tak umazala významná část propadu, který přinesla koronakrize. Ve srovnání s posledním předkoronovým měsícem průmysl ztrácel už jen necelých 12 procent, zatímco v dubnu to byla skoro třetina produkce.
Zaostává především automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovových výrobků – tedy tradičně nejvýznamnější obory tuzemského průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Navzdory faktu, že průmysl poslední dva měsíce výrazně roste, stále jeho výroba zdaleka ještě nedosahuje loňské úrovně (aktuálně -11,9 %). Zaostává především automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovových výrobků, takže vlastně tradičně nejvýznamnější obory tuzemského průmyslu. Naproti tomu koronakrize přeje farmaceutickým firmám, jejichž produkce roste dvouciferným tempem.

Aktuální čísla průmyslu ukazují, že toto odvětví rychle dohání předchozí odstávkové propady, avšak možná podstatnější, než samotné výsledky produkce jsou nové zakázky, které odkrývají další vyhlídky tohoto odvětví.

Prozatím totiž firmy doháněly starší zakázky, na které dříve neměly kapacity, avšak ani tato zásoba není neomezená. Nové zakázky tak pomalu rozkrývají hloubku poptávkového šoku, s nímž se tuzemský průmysl bude muset vyrovnat.

PSALI JSME:
Přes desetinu. Tuzemská ekonomika se rekordně propadla

Červnové nové objednávky v průmyslu na první pohled ukazují, že se zakázkové knihy začínají opět plnit. Meziročně jsou sice stále ještě nižší, nicméně propad už není tak výrazný, jako v předchozích měsících. Je tu ovšem jedno velké ALE.

Toto srovnání vychází z poměrně nízkého základu, neboť loňský červen byl vlastně zakázkově nejslabším měsícem celého roku. Takže s aktuálními statistikami je proto třeba zacházet opatrně. A platí to i pro automobilový průmysl, kde tentokrát zakázky meziročně vzrostly o 3,5 % (loni ve stejném měsíci propadly o 9,5 %!).

Červnová čísla vyznívají pozitivně, avšak nové zakázky dávají tušit, že návrat k předkoronovému „normálu“ bude ještě chvíli trvat. Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se více než druhé vlny pandemie obávají nezaměstnanosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.