Průmysl se s novým školním rokem nezlepšil

Názor
Po velmi nepříznivých srpnových statistikách tuzemské průmyslové produkce, kdy během druhého prázdninového měsíce výroba spadla o 3,2 procenta, jsme předpokládali, že září bude přeci jenom lepší. Srpen je tradičně poznamenán celozávodními dovolenými, které si tentokráte zejména firmy v automobilovém průmyslu protáhly.
Automobilový průmysl vloni po ukončování lockdownů před létem silně posiloval, teď je tomu úplně obráceně. Ilustrační foto: Škoda Auto

Důvodem ale nebyl nezájem o auta, naopak. Ta by se prodávala, kdyby byla. Zejména absence čipů plní odstavné plochy automobilek nedokončenými vozy. A bohužel září na tom nic zásadního nezměnilo. Meziměsíční pokles průmyslové produkce byl dokonce o desetinu procenta hlubší, když dosáhl -3,3 procenta.

Proti loňskému září tak byl objem produkce nižší o celá čtyři procenta, ještě v srpnu přitom produkce byla meziročně o 1,4 procenta vyšší. Tady se jednoznačně projevuje problém v automobilovém průmyslu. Ten vloni po ukončování lockdownů před létem silně posiloval, teď je tomu úplně obráceně.

Primárně ne kvůli covidu, ale již zmíněnému nedostatku komponent pro výrobu. Produkce automobilového průmyslu byla v září meziročně nižší o 33,5 procenta. Vzhledem ke kompletní uzavírce ve Škodě Auto ve dvou říjnových týdnech budou statistiky za minulý měsíc ještě horší.

PSALI JSME:
V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Český průmysl jednoznačně zaostává za celkovou výkoností ekonomiky. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl tuzemský reálný hrubý domácí produkt během třetího kvartálu mezičtvrtletně o 1,4 procenta, průmyslová produkce naopak během tohoto čtvrtletí poklesla o 1,7 procenta.

V celoročním hodnocení předpokládáme, že si český průmysl polepší o 8,5 procenta. Pohled na toto meziroční číslo je ale výrazně zkreslen loňským covidovým propadem o 7,1 procenta. Ten výrazně snížil statistickou základu. Na předpandemické úrovně se tuzemský průmysl dostal v objemu produkce ještě před koncem loňského roku. Letos rozhodně neroste, naopak.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl je pod stále větším tlakem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Kolik bude dalších „Bohemia Energy“?

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Češi jsou velmi solidární národ a chtějí pomáhat,“ říká Tereza Maxová

Rozhovor
Pokud o něco jde, Češi se dokážou semknout a navzájem si pomoci. „Důkazem je třeba naše akce Hýbejte se s Teribearem, kam se každoročně zapojí víc než třiadvacet tisíc lidí, kteří mají chuť pomáhat. Bylo to vidět i letos po tornádu na jižní Moravě, kdy se sesbíralo přes miliardu korun na pomoc obětem,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace Tereza Maxová, patronka Nadace Terezy Maxové dětem.