Průmysl se v listopadu nadechl

Názor
Průmyslová produkce v ČR v listopadu po očištění o sezónní vlivy a kalendářní vlivy oproti září vzrostla o 4,9 procenta. V meziročním vyjádření to znamená vzestup o 1,6 procenta. Náš odhad i průměrné očekávání trhu ukazovaly na pokles kolem půl procenta.
Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla. Ilustrační foto: TPCA

Bez očištění o kalendářní výhody činil meziroční růst 4,5 procenta po předchozím propadu o 7,4 procenta, zatímco prognózy indikovaly růst o dvě procenta.

Nicméně všeobecně se čekalo, že díky zvýšené produkci aut v listopadu uvidíme za celou průmyslovou výrobu výrazné zlepšení, ovšem z velmi nízkých úrovní, kde se průmysl nacházel především po silném propadu v srpnu. Nutno dodat, že meziroční dynamice z části pomáhá fakt loňského poklesu průmyslu při podzimní vlně pandemie.

Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla. V meziročním srovnání byla výroba motorových vozidel stále o sedm procent níž, nicméně ještě v říjnu činil tento pokles 33 procenta.

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo

Pozitivní dopad tohoto vývoje je patrný i na přidružených odvětvích, jako je výroba plastů či textilií. Na více než 11 procent rovněž akceleroval meziroční růst výroby strojů a zařízení. Naopak k oslabení výkonu došlo v případě farmacie, či výroby oděvů a také elektroniky a počítačů.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,3 procenta; z toho ty zahraniční se zvýšily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 6,8 procenta.

Zvyšování důvěry v průmyslu a potažmo růst indexu nákupních manažerů dohromady s anekdotickými zprávami o zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích ukazují šanci na další zlepšení výkonu průmyslu i v nejbližších měsících. Stále výraznou nejistotou je další vlna onemocnění covid a jeho varianty omicron.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl nebývale hromadí zásoby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.