Průmysl v eurozóně zatím odolává energetické krizi

Názor
Průmyslovou produkci v eurozóně významně podržel automobilový průmysl, což vedlo k meziročnímu růstu ve výši 2,5 procenta a meziměsíčnímu ve výši 1,5 procenta.
Průmyslovou produkci v eurozóně významně podržel automobilový průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco energeticky náročné sektory sužovaly dramatické nárůsty cen energetických komodit, případně jejich nedostatek, tak ostatní odvětví těžila ze zlepšení situace v dodavatelských řetězcích. Vývoj v průmyslu tak prozatím není zcela konzistentní s předstihovými indikátory PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), které již delší dobu naznačují kontrakci.

Přetrvávající inflační tlaky v USA potvrdily i tamní ceny průmyslových výrobců, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta (vs. konsensus 0,2 %). Může to být tak další argument hovořící proti poslední dobou více skloňovanému holubičímu obratu ze strany americké centrální banky, Fedu.

Ve středu večer zveřejněný zápis z posledního jednání a čtvrteční čerstvá data o inflaci v USA navíc zřejmě vyzní ve prospěch pokračování agresivního utahování měnové politiky od Fedu, kdy by klíčová sazba měla dosáhnout až 4,50-4,75 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.