Průmysl zatím ještě v plusu

I když průběžné ukazatele důvěry nebo index nákupních manažerů napovídal o výrazném zhoršení situace v českém průmyslu, jeho květnové výsledky nejsou díky výrobě aut až tak zlé. Meziměsíčně se průmyslová výroba zvýšila o 1,6 procenta, meziročně pak byla vyšší o 1,4 procenta.
Květnový výsledek byl podobně jako ty předchozí ovlivněn pozitivním vývojem v automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

To, co vyvolává nejistotu ohledně dalších měsíců, jsou zakázky, které tentokrát poklesly i v běžných cenách. A že si nepříznivé vyhlídky firmy samy uvědomují, potvrzuje snižování zaměstnanosti.

Květnový výsledek byl podobně jako ty předchozí ovlivněn pozitivním vývojem v automobilovém průmyslu. Výroba aut se zvýšila, jak už napovídaly dřívější statistiky, v meziměsíčním srovnání, nicméně meziroční skok o více než 19 procent je třeba připsat i nižší úrovni výroby v první polovině loňského roku.

V plusu však byly i další velké obory výroba elektrických zařízení a elektroniky, kovových výrobků nebo potravin. Celý zpracovatelský průmysl si pak připsal meziměsíčních 3,5 procenta, zatímco těžební a energetika byly tentokrát v červených číslech.

Situace v průmyslu však není až tak výborná, jak by napovídala celková čísla z výroby. Pokles nových zakázek se mimochodem dotýká i automobilového průmyslu. Průmyslové firmy si sice mohou stále ještě vypomáhat dřívějšími objednávkami, ale s jejich postupným vyčerpáním budou stát před problémem, co dál.

Zhoršený výhled evropské ekonomiky se nemůže nepropsat i do českých čísel, a proto lze nejspíš očekávat i slabší výsledky průmyslu v průběhu letních měsíců. To už v tempech výroby vidět právě i slabé soft ukazatele, které na rozdíl o průmyslové výroby netrpí velkým zpožděním.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB