To, co vyvolává nejistotu ohledně dalších měsíců, jsou zakázky, které tentokrát poklesly i v běžných cenách. A že si nepříznivé vyhlídky firmy samy uvědomují, potvrzuje snižování zaměstnanosti.
Květnový výsledek byl podobně jako ty předchozí ovlivněn pozitivním vývojem v automobilovém průmyslu. Výroba aut se zvýšila, jak už napovídaly dřívější statistiky, v meziměsíčním srovnání, nicméně meziroční skok o více než 19 procent je třeba připsat i nižší úrovni výroby v první polovině loňského roku.
V plusu však byly i další velké obory výroba elektrických zařízení a elektroniky, kovových výrobků nebo potravin. Celý zpracovatelský průmysl si pak připsal meziměsíčních 3,5 procenta, zatímco těžební a energetika byly tentokrát v červených číslech.
Situace v průmyslu však není až tak výborná, jak by napovídala celková čísla z výroby. Pokles nových zakázek se mimochodem dotýká i automobilového průmyslu. Průmyslové firmy si sice mohou stále ještě vypomáhat dřívějšími objednávkami, ale s jejich postupným vyčerpáním budou stát před problémem, co dál.
Zhoršený výhled evropské ekonomiky se nemůže nepropsat i do českých čísel, a proto lze nejspíš očekávat i slabší výsledky průmyslu v průběhu letních měsíců. To už v tempech výroby vidět právě i slabé soft ukazatele, které na rozdíl o průmyslové výroby netrpí velkým zpožděním.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)