Průmysl zpět v kladných číslech

Názor
Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziměsíčně o 3,1 procenta. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla o jedno procento. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu.
Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu bude znát. Ilustrační foto: Škoda Auto

V meziročním srovnání byla naopak produkce nižší ve dřevozpracujícím průmyslu a automobilovém průmyslu. Ten stále brzdil nedostatek výrobních komponent. Z indexů PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) a produkce aut bylo nicméně patrné, že se tyto potíže začínají zmírňovat.

Produkce aut se v lednu sice v meziročním srovnání stále nacházela v záporu (-11,4 %), ve srovnání s prosincem, kdy meziroční propad činil téměř 18 procent, však šlo o citelné zlepšení. Hodnota nových zakázek v lednu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, přičemž zakázky ze zahraničí stouply dokonce o 8,3 procenta. Výsledky ovšem zkresluje cenový růst.

PSALI JSME:
Růst cen v českém průmyslu šokuje

V dalších měsících na ukazatel průmyslové výroby dopadne konflikt na Ukrajině. Předstihové indikátory se sice již začaly snižovat v únoru, nicméně šanci zachytit efekt eskalace konfliktu na východě Evropy neměly.

Údaje o výrobě za únor by ještě měly být solidní, ale u dalších měsíců zřejmě uvidíme zhoršení. Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu bude znát.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Automobilový průmysl se v prosinci propadl o 16 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB