Průmysl zpět v kladných číslech

Názor
Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziměsíčně o 3,1 procenta. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla o jedno procento. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu.
Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu bude znát. Ilustrační foto: Škoda Auto

V meziročním srovnání byla naopak produkce nižší ve dřevozpracujícím průmyslu a automobilovém průmyslu. Ten stále brzdil nedostatek výrobních komponent. Z indexů PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) a produkce aut bylo nicméně patrné, že se tyto potíže začínají zmírňovat.

Produkce aut se v lednu sice v meziročním srovnání stále nacházela v záporu (-11,4 %), ve srovnání s prosincem, kdy meziroční propad činil téměř 18 procent, však šlo o citelné zlepšení. Hodnota nových zakázek v lednu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, přičemž zakázky ze zahraničí stouply dokonce o 8,3 procenta. Výsledky ovšem zkresluje cenový růst.

PSALI JSME:
Růst cen v českém průmyslu šokuje

V dalších měsících na ukazatel průmyslové výroby dopadne konflikt na Ukrajině. Předstihové indikátory se sice již začaly snižovat v únoru, nicméně šanci zachytit efekt eskalace konfliktu na východě Evropy neměly.

Údaje o výrobě za únor by ještě měly být solidní, ale u dalších měsíců zřejmě uvidíme zhoršení. Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu bude znát.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Automobilový průmysl se v prosinci propadl o 16 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.