Průmyslníci bojují s válkou a inflací statečně

Názor
PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Výsledek trhy překvapil pozitivně, tržní očekávání bylo znatelně níže (53,6 bodu), náš odhad byl naopak optimističtější (55,4 bodu). Dubnový pokles indexu jde zejména na vrub válečné nejistoty na straně jedné a vysoké inflace na straně druhé.
PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

PMI (tzv. index nákupních manažerů, pozn. red.) indikuje, že aktivita v tuzemském průmyslovém sektoru stále silně roste, pouze pomalejším tempem. Z historické perspektivy dokonce nadprůměrně. Dopady války a drahých vstupů se ale začínají v sektoru negativně projevovat.

Válka na Ukrajině samozřejmě opět zdůraznila potíže v dodavatelském řetězci, které se táhnou již od pandemie koronaviru. To ukazuje další zvýšení indexu rozpracovanosti. Růst aktivity v sektoru tak byl nejpomalejší od listopadu 2020.

PSALI JSME:
Český průmysl v únoru místo očekávaného růstu klesl

Je zřejmé, že poptávka naopak ve světle válečného stavu na Ukrajině slábne. Respondenti zaznamenali během dubna další pokles nových zakázek. Producenti vnímají i negativní dopad zdražování na sílu poptávky. To zatím ale nebrání tomu, aby firmy vysoké ceny svých vstupů přenášely na své odběratele.

Tempo inflace na straně výstupu bylo podle dubnového šetření druhé nejvyšší v historii průzkumu od dubna 2003. I přes slabší poptávku jsou ale producenti zvýšené náklady schopni přenášet do koncových cen pro finální spotřebitele. Otázkou ale je, na jak dlouho.

Obáváme se, že nejbližší měsíce budou pro české průmyslníky velmi obtížné, jednak kvůli nedostatku komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska, jednak kvůli dramatickému nárůstu cen energií, zejména plynu.

PSALI JSME:
Tuzemské producenty drtí zejména drahé energie

U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude. Pokud by došlo na nouzový vládní plán a plyn dostávaly pouze firmy důležité k zajištění klíčové infrastruktury státu, negativní dopad do průmyslu jako celku by byl markantní.

Celkově nebude letošní pro průmyslníky úspěšný, očekáváme reálný pokles produkce o 1,8 procenta po loňském nárůstu o silných osm procent. Mírný vzestup o 1,8 procenta pak předpokládáme v roce 2023.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v prvním čtvrtletí nakopli spotřebitelé. Už bude jen hůř

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září klesla

Spotřebitelská důvěra po mírném zlepšení v srpnu opět klesla až na nejnižší úroveň od začátku měření (2012). Vlivem vysoké inflace domácnosti hodnotí hůře budoucí finanční situaci, zároveň jejich výhled pro …

Další pokles důvěry v ekonomice

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí se důvěra v české ekonomice opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem, který pod tlakem inflace a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.