Průvodce investičními příležitostmi v roce 2020

Není tomu tak dávno, co jedinou příležitostí pro zhodnocení peněz běžných občanů byla vkladní knížka s garantovaným úrokem. Naštěstí si dnes můžeme vybírat mezi nespočtem investičních produktů a různých programů. I vy můžete změnit postoj k řízení vlastních financí a nebýt střadatelem, ale investorem. Starat se o své peníze je důležité.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Startovní čára každého investora

O začátcích se traduje, že jsou obtížné. U investování však toto tvrzení příliš neplatí. Do začátku vám stačí jen znát odpověď na několik jednoduchých otázek:

  • Jakou částku chci investovat? (Jakou částku si můžu dovolit ztratit?)
  • Jak vysoké riziko jsem ochoten podstoupit?
  • Zajímám se o jednorázovou investici nebo o pravidelné investování?
  • Kolik času mám na to, abych o investici pečoval?

Odpověď na tyto otázky vám bude průvodcem při vašich začátcích.

Proč si vybrat investice oproti klasickému spoření

Slovo investice máte možná spojeno s mužem v luxusním obleku s tituly z prestižních vysokých škol a obáváte se, že k úspěchu potřebujete desítky let zkušeností a dokonalou orientaci na finančních trzích.

Skutečnost je však taková, že i muži v luxusních oblecích s tituly z prestižních vysokých škol zvolí občas špatnou investiční strategii a zaznamenají ztrátu. Často si zisky v řádech stovek procent připíše začínající investor, co dobře zvolil nákupní titul. Investiční příležitosti mají dveře otevřené pro každého.

V začátcích vám mohou pomoci nejrůznější informační brožury, demo účty a pravidelně zveřejňované novinky. Spořicí produkty vám nabídnou pohodlí a zpravidla i garantovaný výnos. Bohužel je však tento výnos mnohem nižší, než je míra inflace. Na konci spoření budete mít vyšší množství bankovek, ale koupíte si za ně mnohem méně zboží. Jejich reálná hodnota každoročně klesá, aktuálně o téměř 3 %.

Mají vaše spořicí produkty zhodnocení vyšší než 3 % za rok? Pokud ne, vyberte si namísto spořicích produktů investiční produkty.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Investice pro začínající investory s nízkým rizikem

Pokud je váš postoj k rizikům spíše zdrženlivý a zároveň nemáte zájem se o investici pravidelně starat, můžete zvolit některý z podílových fondů nebo investici do státních dluhopisů.

Dluhopisy jsou bezpečnou jednorázovou investicí (případně i pravidelnou), avšak nabízejí poměrně nízké zhodnocení.

Vyšší výnos můžete očekávat u podílových fondů, kdy fond investuje prostředky klientů do několika různých titulů. Výhodou je, že se o vaše peníze stará profesionální makléř. Nevýhodou jsou vysoké vstupní poplatky a nutnost investice v řádu mnoha let. Podílové fondy jsou schopny dosahovat zhodnocení od šesti procent výše. Míra zhodnocení se každoročně mění, kolísá.

Investice do komodit pro začínající i zkušené

Zajímavou investiční příležitost představují komodity. Oblíbené je investování do zlata nebo jiných drahých kovů.

Zlato je chápáno jako uchovatel hodnoty a k nákupu zlata přistoupí obvykle ten, kdo chce chránit peníze před inflací a nestabilním ekonomickým prostředím.

Státní dluh USA dávno překročil 20 bilionů dolarů, objevují se trhliny v obchodních vztazích mezi USA a Čínou, Rusko hlásí nestabilní politickou situaci a stále nejsou jasné podmínky pro brexit. To vše jsou negativní signály pro hodnotu tradičních měn.

Před důsledky nestabilního prostředí vás mohou ochránit investice do pozemků, nemovitostí, uměleckých děl nebo právě nákup investičního zlata. Pokud mluvíme o investičním zlatě jako o relativně bezpečném přístavu, zároveň je třeba zmínit skutečnost, že neslibuje vysoké zhodnocení (navzdory růstu v uplynulém roce).

Z pohledu vyššího zhodnocení se nabízí například investice do stříbra, platiny nebo paladia. To proto, že jde o suroviny, které jsou používány v řadě průmyslových odvětví k výrobě, a poptávka po nich roste.

Investice s rizikem pro zkušenější investory

Zisky v řádu desítek i stovek procent nabízejí investice do akcií. Můžete si vybrat jednorázový nákup akcií některého gigantu jako například Apple, Tesla nebo Microsoft. Nabízí se i nákup akcií začínajících firem, které touto formou získávají kapitál. Taková investice však představuje vysoké riziko.

Pro ty, kterým burzovní svět zavoní zajímavou příležitostí je tu pravidelné obchodování. Nákup a prodej v pravou chvíli (spekulace) přináší zisky třeba každý den. Obchodování však předpokládá určité znalosti prostředí. Také je náročné na čas a vyžaduje chladné rozhodování. V začátcích vám pomohou dostupné demo účty, kdy si můžete vyzkoušet, jaký byste měli úspěch s virtuálními penězi.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Tajemné kryptoměny

Kryptoměny jsou s námi již několik let, přesto se o jejich nákup stále zajímá jen relativně malý okruh lidí. Zde je příležitost pro zajímavé zhodnocení. Vysoká volatilita kurzu znamená možnost zisku v řádu stovek i tisíců procent.

Podstupujete ale vysoké riziko ztráty. Do kryptoměn investujte skutečně jen takovou částku, kterou můžete postrádat. V budoucnu může být jejich hodnota stonásobná nebo i nulová. Mezi nejznámější zástupce patří Bitcoin, Litecoin a Ethereum.

Nehledejte vysoký zisk s nízkým rizikem

Při investování budete muset vždy podstoupit určitou míru rizika. Malé riziko znamená malé zisky, vysoké riziko přináší možnost atraktivního zhodnocení v krátkém čase. Vždy myslete na to, že o vloženou investici můžete přijít.

Riziko můžete snížit diverzifikací, rozložením investice do nákupu několika investičních produktů s různou mírou rizika. Ve vašem portfoliu by tak měly být investice s nízkým rizikem i investice s potenciálem vysokého zhodnocení.

Každá investice je samozřejmě specifická a zhodnocení, kterého jste schopni dosáhnout, se stále mění. To, že akciový titul udělal minulý rok 100 %, neznamená, že tomu tak bude i tento rok. Na to si dejte pozor.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB