Průzkum: Na penzi si muži spoří málo, ale chtějí mít vysoké důchody

Většina českých mužů si sice spoří na penzi, stranou ale odkládají naprosto nedostatečné částky. Situace se změní až s vyšším věkem, kdy muži začínají dohánět finanční „hříchy mládí“. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Penzijní společnosti.

Více než třetina mužů nemá představu, jak vysoký budou dostávat důchod. Ilustrační foto: Pixabay

Více než třetina mužů nemá představu, jak vysoký budou dostávat důchod, a dalších 30 procent počítá s 10 až 15 tisíci korunami měsíčně. „Takový příjem by přitom většině českých mužů v důchodu nestačil. Jejich představy se s tím, co mohou očekávat od státu, rozcházejí o tisíce nebo i desítky tisíc korun,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. 40 procent českých mužů by v důchodu chtělo mít měsíčně k dispozici 15 až 20 tisíc korun, dalších necelou třetinu by uspokojila suma o pět tisíc vyšší.

AŽ NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Řada klientů uvedené penzijní společnosti začíná na penzijní spoření myslet až na poslední chvíli, tedy v okamžiku, kdy už stojí na prahu důchodu. Nejvíce smluv o doplňkovém penzijním spoření si totiž u ČSOB Penzijní společnosti během letošního roku založili muži ve věku 61 let. Šedesátníci si také ukládají mnohem vyšší částky než mladší muži. Může to souviset i s tím, že muži – na rozdíl od žen – do důchodu nijak nespěchají.

„Mediánová měsíční mzda v letošním druhém čtvrtletí meziročně rostla o 8,2 procenta. Češi začali opět více utrácet a ochota spořit, jak napovídá klesající míra úspor, se spíše zmenšuje. Na zadní vrátka dnes zjevně myslí málokdo,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Data Českého statistického úřadu přitom jasně ukazují, že i mladší muži jsou na tom finančně nejlépe za posledních několik let, což jim dává prostor k tomu, aby si spořili více.

NEEFEKTIVNÍ VYUŽITÍ BONUSŮ

Mezi nejčastější důvody, proč si muži zakládají penzijní spoření, patří příspěvky státu a zaměstnavatele. Státní příspěvek označilo za hlavní důvod k založení penzijního spoření 49 procent respondentů, pro 34 procent byl nejsilnějším argumentem příspěvek zaměstnavatele. Přitom ale muži těchto bonusů nevyužívají efektivně.

„Většina českých mužů sice má penzijní spoření, neukládá na něj ale dostatečné částky, a navíc nevyužívá naplno státního příspěvku. Aby lidé získali maximální státní příspěvek 2 760 korun ročně, musí na penzijní spoření posílat nejméně 1 000 korun měsíčně. Téměř polovina českých mužů si ale ukládá jen nanejvýš 500 korun,“ upozornila Zemanová.

Více než tisícikorunu měsíčně si podle průzkumu na svůj penzijní účet posílá jen necelých 23 procent českých mužů. Průzkum byl realizován na vzorku 500 mužských respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů ČR, kteří využívají penzijní spoření.

×
  1. Tak,říkáte,že muži si spoří málo.Já Vám povím,jak to je.Všichni si spoří málo.Oni by si spořili určitě víc,ale není z čeho.Já nejsem co vím jediný.Chodím jako osvč do práce ráno,večer se vracím domů a tak je to celý rok.Sem, tam si zajdu na ryby a někdy na místní horskou ligu,takže neutratím,akorát když navštívím své děti.To co jsem nastínil,není život jeden ani dva týdny,ale rok od roku 20let.Za svou práci víc nedostanu a naši chlebodárci si jezdí po světě,po výletech a užívají si života,tak to je život,co?Já nejsem jediný,ale jsou lidé,kteří jsou na tom ještě hůř a je jich daleko víc.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jak teď zachraňovat českou ekonomiku

Vláda má masivně podpořit ekonomiku tehdy, když ji svírá strach, takže nikdo moc nechce investovat a utrácet. Což byl částečně případ před jedenácti lety. A má ji podpořit také tehdy, když by sice kdekdo investovat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru