Průzkum PMI hlásí nižší poptávku, pokles zaměstnanosti i rušení zakázek

Názor
Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v srpnu zůstal na červencové úrovni 46,8 bodu. Provozní podmínky se tak zhoršily nejvyšším tempem podruhé za více než dva roky. Nepříznivou zprávou je, že došlo k nejprudšímu poklesu zakázek za více než dva roky.
Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek, nebo je dokonce ruší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhoršila se jak domácí poptávka, tak ta zahraniční. Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek, nebo je dokonce ruší. Firmy situaci řeší nižším objemem výroby, ale i rychlým snižováním zaměstnanosti.

Na druhou stranu dobrou zprávou je, že problémy se subdodávkami výrazně polevily a zpoždění termínů dodávek bylo nejmenší za poslední dva roky. S tím jde ruku v ruce i výrazný pokles tlaku na růst cen vstupních surovin. Silně zpomalil i růst cen výstupů.

Celkově tak aktuální údaj potvrzuje naše očekávání, že českou ekonomiku čeká ve druhé polovině roku mírná recese. Ta bude zapříčiněna právě slabou poptávkou. Zároveň by mělo docházet k oslabování inflačních tlaků a mírnému růstu nezaměstnanosti.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB