Průzkum Randstad: Čechům chybí osobní kontakt s kolegy

Z posledního globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že i když mezi českými zaměstnanci (64 % dotazovaných) stále převládá tradiční způsob práce, tj. v kanceláři během běžné pracovní doby, oproti zbytku světa zaostávají v osobním pracovním kontaktu se svými kolegy. Tuzemští zaměstnanci mají také ze všech zkoumaných zemí nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci.

I když téměř 80 % respondentů v průzkumu uvádí, že by ocenili agilní způsob práce, jen čtvrtina jich takto pracuje. K výhodám práce odkudkoliv a mimo běžné pracovní hodiny podle nich patří jak možnost udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, tak i podpora produktivity, tvořivosti a spokojenosti s prací. Na druhou stranu 44 % z nich uvádí, že agilita způsobuje velký tlak na jejich osobní život, neboť se nikdy necítí být „odpojeni“ od práce. Možná i proto dává 49 % českých zaměstnanců stále přednost tradičnímu způsobu práce v kanceláři a pod flexibilitou si představuje zejména pružnou pracovní dobu.

Česká republika je v míře agility práce na spodních příčkách světového žebříčku (26 %). V agilním prostředí dnes globálně pracuje již 41 % lidí, v Indii dokonce 64 %. „I když se u nás o mobilitě, pružné pracovní době či home office živě diskutuje, nabídka ze strany českých zaměstnavatelů stále neodpovídá preferencím zaměstnanců,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, a dodává: „Tohle by se mělo změnit zejména s nástupem generace mileniálů, pro které je flexibilita alfou a omegou a kteří již brzy budou tvořit na trhu práce nejsilnější skupinu.“

Z průzkumu vyplynul ještě další zajímavý moment, a sice že Čechům chybí osobní kontakt s kolegy, a to i přesto, že ve valné většině pracují z kanceláře. Pouze 55 % českých zaměstnanců totiž v průzkumu uvedlo, že mají v kanceláři pravidelně osobní schůzky nebo týmová setkání, aby se mohli vzájemně informovat a spolupracovat se svými kolegy. Pětina respondentů pak osobní setkání supluje virtuálními týmovými schůzkami prostřednictvím online a videokonferencí. „V osobním kontaktu se svými kolegy Češi zaostávají za globálním průměrem, který činí 69 %. Češi se tak i v tomto aspektu dostali na samý konec žebříčku ze všech zkoumaných zemí,“ doplňuje Alžběta Honsová.

Česká republika je na posledním místě i v další oblasti – tuzemští zaměstnanci mají vůbec nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci. Zatímco celosvětově tuto možnost uvádí 66 % dotazovaných, v ČR má tuto svobodu jen 44 % zaměstnanců.

Kompletní zpráva globálního průzkumu Randstad Workmonitor Q1 2018 je k dispozici ke stažení na: https://www.randstad.com/workforce-insights/randstad-workmonitor/

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.