Průzkum Randstad: Spokojenost Čechů v zaměstnání roste, přesto práci změnila téměř pětina lidí

Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor společnosti Randstad vyplynulo, že i když u českých zaměstnanců roste spokojenost se stávajícími zaměstnavateli, pětina si jich aktuálně hledá práci. Během posledních šesti měsíců pak zaměstnavatele vyměnilo 17 % lidí.

Z průzkumu vyplynulo, že velmi spokojeno se stávajícím zaměstnavatelem je 19 % českých zaměstnanců, celkem spokojeno pak 48 %. Nespokojenost vyjádřilo pouze 5 % respondentů (oproti téměř 9 % v předchozím čtvrtletí). „Rostoucí spokojenost zaměstnanců se zaměstnavateli souvisí s extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti a nedostatkem kvalitních pracovníků, která vede zaměstnavatele ke zvyšování platů, rozšiřování zaměstnaneckých benefitů, podpoře jejich rozvoje, novinkám v péči o stávající zaměstnance, důrazu na dobré pracovní prostředí atd.,“ komentuje Hana Púllová, ředitelka české pobočky společnosti Randstad. Míra spokojenosti zaměstnanců se svými zaměstnavateli přitom roste se stupněm dosaženého vzdělání respondentů. Pokud je o obory, tak nejvíce nespokojených zaměstnanců je v automobilovém průmyslu (20 %) a v potravinářské výrobě (20 %).

Kdo změnil zaměstnavatele a proč?

Během posledních šesti měsíců vyměnilo zaměstnavatele 17 % lidí. Míra fluktuace byla tradičně o něco vyšší u mužů (20 %) než u žen (14 %). Nejčastěji (25 %) měnila práci nejmladší kategorie zaměstnanců ve věku 18 až 24 let a pětina ve věkové kategorii 25 – 34 let. S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá. Nejčastějším důvodem k odchodu bylo získání lepších podmínek, osobní touha po změně práce a nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem.

Pokud jde o obory, tak k největší fluktuaci zaměstnanců a změnám zaměstnavatele došlo ve stavebnictví, v těžebním průmyslu (hornictví), zemědělství a lesnictví a tradičně silně fluktuujícím odvětvím byla v sektoru služeb oblast hotelnictví a stravování.

Kdo hledá novou práci?

Aktivně (6 %) a částečně (14 %) si hledá novou práci 20 % dotazovaných, což o je 5 procentních bodů méně než v předchozím čtvrtletí. Nové zaměstnání aktuálně hledají zejména lidé zaměstnaní ve výrobě potravin (20 %) a také v oboru hotelnictví a stravování (20 %).  S rostoucím stupněm dosaženého vzdělání respondentů se již tradičně počet těch, kteří hledají práci, snižuje.

Zhruba 75 % respondentů (73 % v minulém čtvrtletí) je přesvědčeno, že by našli srovnatelnou práci u jiného zaměstnavatele a 85 % dotazovaných (80 % v minulém čtvrtletí) je přesvědčeno, že by si našli jinou práci u jiného zaměstnavatele. V oboru IT je o tom přesvědčeno 100 % respondentů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.