Průzkum: Více než polovina Čechů předpokládá, že si letos finančně polepší

Češi vstoupili do nového roku s nadějnými vyhlídkami. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny na reprezentativním vzorku přes tisíc respondentů počítá 54 % s tím, že se jim po finanční stránce bude dařit lépe než v loňském roce.
Z těch, kdo si chtějí spořit více než dosud, má nadpoloviční většina v plánu odkládat si každý měsíc o tisícikorunu navíc. Foto: Pixabay

Velká část z nich chce této příznivé ekonomické situace využít k vytvoření finanční rezervy a dva z pěti lidí plánují spořit více než v minulých letech.

Na otázku, zda si v roce 2019 finančně polepší, odpověděla více než polovina dotázaných (54 %) kladně. Se zvýšením měsíčního příjmu domácnosti počítají zejména mladí ve věku od 18 do 24 let a lidé žijící v domácnostech s čistým měsíčním příjmem přes 40 000 Kč.

Výrazně pozitivnější výhledy do budoucna přitom mají muži: Zatímco téměř každý pátý muž (17 %) očekává, že si rozhodně polepší, u žen je to jen každá desátá.

PSALI JSME:
České domácnosti spoří, ale kvůli sázce na jistotu se ochuzují o kouzlo složeného úročení

S rostoucími příjmy se Češi chystají naložit zodpovědně, celých 40 % dotázaných se chystá spořit více než v minulém roce a jen pět procent své výdaje na spoření sníží. Zbylých 55 % předpokládá, že bude spořit stejně jako dříve.

Z výsledků výzkumu NMS Market Research tak vyplývá, že spoření je pro Čechy jednou z priorit. Šetřit na něm se totiž nechystá ani většina těch, kdo předpokládají příjmy stejné nebo nižší než loni.

Z těch, kteří si chtějí spořit více než dosud, má nadpoloviční většina (56 %) v plánu odkládat si každý měsíc o tisícikorunu navíc. Necelá čtvrtina (23 %) bude šetřit až o 2 000 Kč více a 21 % lidí si podle průzkumu bude měsíčně ukládat částku přesahující dva tisíce korun.

PSALI JSME:
Novoročním předsevzetím Čechů je spořit více než doposud

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru