Průzkum: Více než polovina Čechů předpokládá, že si letos finančně polepší

Češi vstoupili do nového roku s nadějnými vyhlídkami. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny na reprezentativním vzorku přes tisíc respondentů počítá 54 % s tím, že se jim po finanční stránce bude dařit lépe než v loňském roce.
Z těch, kdo si chtějí spořit více než dosud, má nadpoloviční většina v plánu odkládat si každý měsíc o tisícikorunu navíc. Foto: Pixabay

Velká část z nich chce této příznivé ekonomické situace využít k vytvoření finanční rezervy a dva z pěti lidí plánují spořit více než v minulých letech.

Na otázku, zda si v roce 2019 finančně polepší, odpověděla více než polovina dotázaných (54 %) kladně. Se zvýšením měsíčního příjmu domácnosti počítají zejména mladí ve věku od 18 do 24 let a lidé žijící v domácnostech s čistým měsíčním příjmem přes 40 000 Kč.

Výrazně pozitivnější výhledy do budoucna přitom mají muži: Zatímco téměř každý pátý muž (17 %) očekává, že si rozhodně polepší, u žen je to jen každá desátá.

PSALI JSME:
České domácnosti spoří, ale kvůli sázce na jistotu se ochuzují o kouzlo složeného úročení

S rostoucími příjmy se Češi chystají naložit zodpovědně, celých 40 % dotázaných se chystá spořit více než v minulém roce a jen pět procent své výdaje na spoření sníží. Zbylých 55 % předpokládá, že bude spořit stejně jako dříve.

Z výsledků výzkumu NMS Market Research tak vyplývá, že spoření je pro Čechy jednou z priorit. Šetřit na něm se totiž nechystá ani většina těch, kdo předpokládají příjmy stejné nebo nižší než loni.

Z těch, kteří si chtějí spořit více než dosud, má nadpoloviční většina (56 %) v plánu odkládat si každý měsíc o tisícikorunu navíc. Necelá čtvrtina (23 %) bude šetřit až o 2 000 Kč více a 21 % lidí si podle průzkumu bude měsíčně ukládat částku přesahující dva tisíce korun.

PSALI JSME:
Novoročním předsevzetím Čechů je spořit více než doposud

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB