První letošní výsledky zahraničního obchodu nepřekvapily

Názor
Zahraniční obchod ČR skončil za první měsíc letošního roku přebytkem 15,1 miliardy korun, tedy o 2,3 mld. Nižším, než v loni v lednu. I tentokrát, třetí měsíc za sebou, tempo vývozu zaostávalo v důsledku slábnoucí zahraniční poptávky za dovozem.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší propad exportu přitom zaznamenaly výrobci kovů, kovových výrobků a strojaři, kteří již v předcházejících měsících pociťovali pokles nových zakázek. Naproti tomu výrazné zvýšení vývozu (skoro o 6 mld.) hlásí automobilový průmysl, kterému však hrál do karet zejména nízký srovnávací základ z loňského ledna, a tak jeho výsledky – ať už výroba nebo export – vyznívají na první pohled velmi dobře. Jinak jsou však velmi podobné těm, které dosahoval o dva roky dříve.

Nižší export však nemusíme připisovat pouze nižšímu zájmu v zahraničí, ale také silnější koruně. Vzhledem k tomu, že většina obchodu se odehrává v eurech, tak posílení koruny o zhruba dvě procenta hodnotu exportu při přepočtu do korun z pohledu statistiky podhodnotilo.

Rychlejší dovozy do ČR táhne především silná domácí poptávka a také doplňování zásob ze strany obchodníků. Není proto až tak překvapivé výrazné zvýšení importu počítačů a elektroniky oproti předchozímu roku.

První letošní číslo zahraničního obchodu nepřekvapilo, nicméně je otázkou, jak se bude exportérům dařit v dalších měsících. Šíření koronaviru už odstartovalo revize ekonomických výhledů našich hlavních obchodních partnerů, a tak rok 2020 může být pro české vývozce ještě náročnějším než ten předcházející. Proto asi nelze počítat ani s výraznějším oživením exportu, který by poháněl průmysl, ani s vyšším přebytkem obchodní bilance.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod loni podal třetí nejlepší výkon v historii ČR

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru