První letošní výsledky zahraničního obchodu nepřekvapily

Názor
Zahraniční obchod ČR skončil za první měsíc letošního roku přebytkem 15,1 miliardy korun, tedy o 2,3 mld. Nižším, než v loni v lednu. I tentokrát, třetí měsíc za sebou, tempo vývozu zaostávalo v důsledku slábnoucí zahraniční poptávky za dovozem.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší propad exportu přitom zaznamenaly výrobci kovů, kovových výrobků a strojaři, kteří již v předcházejících měsících pociťovali pokles nových zakázek. Naproti tomu výrazné zvýšení vývozu (skoro o 6 mld.) hlásí automobilový průmysl, kterému však hrál do karet zejména nízký srovnávací základ z loňského ledna, a tak jeho výsledky – ať už výroba nebo export – vyznívají na první pohled velmi dobře. Jinak jsou však velmi podobné těm, které dosahoval o dva roky dříve.

Nižší export však nemusíme připisovat pouze nižšímu zájmu v zahraničí, ale také silnější koruně. Vzhledem k tomu, že většina obchodu se odehrává v eurech, tak posílení koruny o zhruba dvě procenta hodnotu exportu při přepočtu do korun z pohledu statistiky podhodnotilo.

Rychlejší dovozy do ČR táhne především silná domácí poptávka a také doplňování zásob ze strany obchodníků. Není proto až tak překvapivé výrazné zvýšení importu počítačů a elektroniky oproti předchozímu roku.

První letošní číslo zahraničního obchodu nepřekvapilo, nicméně je otázkou, jak se bude exportérům dařit v dalších měsících. Šíření koronaviru už odstartovalo revize ekonomických výhledů našich hlavních obchodních partnerů, a tak rok 2020 může být pro české vývozce ještě náročnějším než ten předcházející. Proto asi nelze počítat ani s výraznějším oživením exportu, který by poháněl průmysl, ani s vyšším přebytkem obchodní bilance.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod loni podal třetí nejlepší výkon v historii ČR

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.