První náznaky stagflačního vývoje ekonomiky

Analýza
Válka na Ukrajině vedla k opětovnému zhoršení situace v dodavatelských řetězcích a strmému nárůstu cen komodit na světových trzích. Průmyslová produkce tak v březnu pravděpodobně zaznamenala další pokles, což se promítne také ve zhoršení deficitu zahraničního obchodu.
Podle již zveřejněných údajů bylo v březnu oproti únoru vyrobeno v ČR o 10,8 procenta osobních automobilů více. Výhled pro další měsíce je ale spíše negativní. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zvýšená nejistota a rychlý růst cen se nejspíše podepíšou na březnovém poklesu maloobchodních tržeb. Inflace v důsledku zdražení potravin a energií podle našeho odhadu dále zrychlila, v meziročním vyjádření z 12,7 procenta v březnu na 13,2 procenta v dubnu.

Podle našeho odhadu se průmyslová produkce v březnu snížila meziměsíčně o 0,8 procenta (SA) po únorovém propadu o 2,4 procenta. To by vedlo k prohloubení jejího meziročního poklesu z 0,3 procenta na 2,8 procenta (WDA).

Negativní vliv měly přetrvávající problémy s dodávkami výrobních vstupů. První dva měsíce roku sice přinesly v tomto ohledu mírné zlepšení, válka na Ukrajině však vše opět změnila k horšímu. Zpožděný vliv lépe fungujících dodavatelských řetězců byl pravděpodobně hlavním důvodem březnového zvýšení výroby automobilů, která tak částečně kompenzovala pokles celého průmyslu.

Podle již zveřejněných údajů bylo v březnu oproti únoru vyrobeno v ČR o 10,8 procenta (SA) osobních automobilů více. Výhled pro další měsíce je spíše negativní, když opětovné zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích ještě umocnil dubnový rychlý nárůst počtu nových případů koronaviru v Číně.

PSALI JSME:
Rychle se šířící covid v Číně je novým strašákem pro světovou i českou ekonomiku

Ta v důsledku politiky nulové tolerance zavedla silné restrikce, což vedlo k významnému omezení tamní ekonomiky. Poptávka po průmyslové produkci však na druhou stranu zůstává podle řady ukazatelů silná.

S poklesem celkové průmyslové produkce očekáváme také zhoršení deficitu obchodní bilance, a to z 4,4 miliardy korun v únoru na 4,9 mld. Kč (NSA) v březnu. Vliv by na to mělo mít i zvýšení cen komodit, ke kterému došlo těsně po vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. To se projeví ve vyšší hodnotě importů.

Stavební produkce naproti tomu zřejmě pokračovala ve svižném růstu. Odhadujeme, že její meziměsíční růst zpomalil z 4,8 procenta v únoru na tři procenta (SA) v březnu. K tomuto by mělo nadále přispívat jak inženýrské stavitelství podpořené vyššími investicemi vlády, tak i pozemní stavitelství. Zde by měla být poptávka podpořena předchozím boomem na hypotečním trhu.

Meziroční růst stavební produkce zůstane v důsledku nízké srovnávací základny loňského roku výrazný, když odhadujeme 17,8 procenta. Poptávka po stavebních pracích by měla zůstat silná i v následujících měsících. Hlavním omezujícím faktorem je však nedostatek pracovních sil a vysoké ceny stavebních materiálů.

PSALI JSME:
České stavebnictví čeká další extrémní zkouška – válka na Ukrajině

Očekáváme, že se rychlý a zároveň plošný růst spotřebitelských cen a zvýšená nejistota související s dopady války na Ukrajině budou stále více podepisovat na útratách domácností. V březnu podle nás došlo k meziměsíčnímu poklesu celkových maloobchodních tržeb o 0,1 procenta (SA) po nárůstu o 0,7 procenta v únoru.

Celkový pokles nebude tak hluboký jen díky pokračujícímu růstu prodejů aut, který jde ruku v ruce s jejich vyšší výrobou. Omezení na straně výroby, a nikoliv nízká poptávka, byly a stále jsou důvodem nižšího objemu prodejů. V březnu se počet nově registrovaných aut zvýšil meziměsíčně o 4,4 procenta (SA).

Maloobchodní tržby bez prodejů aut však podle našeho odhadu v březnu klesly meziměsíčně o jedno procento. Důvodem byl velmi nízký spotřebitelský sentiment, který vlivem dvou výše zmíněných faktorů v březnu klesl na nejnižší úroveň od ledna 2013. V dubnu pak došlo k ještě dalšímu mírnému prohloubení tohoto poklesu.

V meziročním srovnání by celkové maloobchodní tržby měly zaznamenat růst o 5,3 procenta, bez započetí prodejů aut pak dokonce o 6,3 procenta. To však bude významně ovlivněno nízkou srovnávací základnou loňského roku, když loni v březnu platila silná protiepidemická omezení, zahrnující mimo jiného zákaz pohybu mezi okresy.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v prvním čtvrtletí nakopli spotřebitelé. Už bude jen hůř

Dynamika spotřebitelských cen zůstala výrazná také v dubnu. V meziměsíčním vyjádření podle nás zpomalila z 1,7 procenta na 0,9 procenta, po sezonním očištění však pouze na 1,4 procenta. Zdražila pravděpodobně většina položek spotřebního koše, s výjimkou pohonných hmot.

Ceny u čerpacích stanic v březnu vzrostly v případě benzinu meziměsíčně o skoro 20 procent a v případě nafty o téměř 30 procent. Důvodem byl strmý nárůst ceny surové ropy v důsledku války na Ukrajině. Duben přinesl v tomto ohledu jen mírnou úlevu, když ceny u čerpacích stanic klesly o zhruba 3,5 procenta.

V dubnu pravděpodobně dále akceleroval růst cen potravin a k dalšímu zdražení došlo i v případě elektřiny a plynu pro domácnosti. Vyšší ceny energií a materiálů se propisují také do cen ostatního zboží a služeb.

Dynamika jádrové inflace tak zůstává vysoká, když k ní přispívá i napjatý trh práce a prozatím silná poptávka. Celková meziroční inflace by tak měla dále zrychlit, podle nás z 12,7 procenta v březnu na 13,2 procenta v dubnu. Dvouciferná inflace zůstane podle naší prognózy až do konce roku a v průměru bude letos činit 12,6 procenta.

PSALI JSME:
Revize prognóz centrální banky jde stagflačním směrem

Zavřít reklamu ×
  1. No kdo by to čekal? 😀 Ve státě kde jsou západní ceny a východní mzdy?
    Jinak velice by mě zajímalo, jak může inflaci zhoršovat „napjatý trh práce“…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.