První rozpočet Fialovy vlády je schválený

Názor
Fialova vláda má svůj první rozpočet. Poslanci jej schválili včera. Jeho již přijaté rámcové parametry se vlivem války na Ukrajině nezměnily. Plánovaný schodek zůstává na úrovni 280 miliard korun. Příjmy mají činit 1613,2 miliardy korun, zatímco výdaje 1893,2 miliardy. Na dílčích změnách se však poslanci shodli.
Vláda premiéra Petra Fialy má svůj první rozpočet. Ilustrační foto: ODS

Na humanitární pomoc související s Ukrajinou nově vyčlení 1,8 miliardy korun. Miliardu korun navíc pak získává ministerstvo obrany na nákup ručních palných zbraní. Dochází ještě k dalším, méně nákladným úpravám. Tyto úpravy ale schodek „nenafukují“, neboť stát příslušené peníze získá přesunem z jiných kapitol, případně z rezerv rozpočtu.

Z uvedené částky 1,8 miliardy korun se o celkem 1,5 miliardy navýší rozpočet ministerstva vnitra, aby tak resort mohl zajistit program pomoci občanům Ukrajiny. Zbývajících 300 milionů pokryje výdaje spojené s humanitární pomocí související s válkou na Ukrajině, přičemž 150 milionu z této částky použije opět ministerstvo vnitra a dalších 150 miliard pak ministerstvo zahraničních věcí.

Tyto klíčové přesuny v rozpočtu, jež souvisí s válkou na Ukrajině, tak dohromady činí 2,8 miliardy korun. To je vzhledem k závažnosti situace na Ukrajině zcela přiměřená částka. Vydání této částky nemá potenciál narušit cestu k udržitelnosti veřejných financí, po niž vláda nadále postupuje, navzdory horšící se mezinárodní bezpečnostní situaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká pomoc Ukrajině? Jako když si člověk s příjmem 30 000 korun dá jedno pivo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.