První snížení úrokových sazeb ECB pocítí celý svět

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání poprvé od roku 2019 snížila úrokové sazby, a to o 25 bazických bodů. „ECB se stala nejvýznamnější centrální bankou, která začala snižovat úrokové sazby, před americkým Fedem a britskou Bank of England,“ informoval Finanční a ekonomické informace (faei.cz) Ben Laidler, stratég pro globální trhy společnosti eToro.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci potvrdila potřebu držet měnové podmínky i nadále utažené. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle jeho názoru jde o zlomový okamžik pro globální cyklus snižování sazeb a je obzvláště důležitý pro podporu vzkvétajícího evropského hospodářského oživení a oživení akciových trhů. „Ekonomika Evropské unie v hodnotě 19 bilionů dolarů je druhou největší ekonomikou na světě a je největší, která se s ochlazením inflace připojila ke globálnímu snižování úrokových sazeb,“ uvedl Laidler.

Jak informoval redakci faei.cz ekonom Komerční banky Jaromír Gec, v nové prognóze ECB byla celková i jádrová inflace pro letošní i příští rok revidována směrem nahoru. „Celková inflace podle ECB letos dosáhne v průměru 2,5 procenta (+0,2 pb), jádrová 2,8 procenta (+0,2 pb). Nad cílem by měla dynamika obou cenových indexů zůstat i v příštím roce, kdy ECB očekává jejich růst o 2,2 procenta,“ sdělil Gec.

Vzestupnou revizi zaznamenal také letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny (z 0,6 % na 0,9 %). „Vzhledem k proinflačnímu vyznění posledních dat a přehodnocení prognózy byla tisková konference poměrně opatrná,“ zhodnotil Jaromír Gec a tím, že prezidentka ECB Christine Lagardeová potvrdila potřebu držet měnové podmínky utažené.

„Lagardeová další kroky, stejně jako dosud, podmiňuje novými daty,“ doplnil ekonom Komerční banky s tím, že trhy si zasedání vyložily jako lehce jestřábí.“ Eurové tržní úrokové sazby rostly o zhruba čtyři bazické body a do konce roku zaceňují tržní instrumenty necelé dvojí 25bodové snížení sazeb Evropské centrální banky.

„My očekáváme další „cut“ (snížení, pozn. red.) o 25 bazických bodů v září. Obáváme se však, že dynamika mezd nemusí klesat tak rychle, jak se v současnosti předpokládá, což by ohrozilo prosincové snížení,“ uvedl Jaromír Gec a dodal, že euro ve čtvrtek k dolaru posílilo o 0,1 procenta na 1,088 USD/EUR.

„Tempo snižování sazeb ECB bude pravděpodobně umírněné, ale dopad bude vzhledem ke slabé ekonomice regionu, vysoké úrovni zadlužení a struktuře krátkodobého zadlužení velký. Evropské společnosti z toho budou těžit vzhledem k současné recesi výnosů, nízkým ziskovým maržím a cyklickému složení akciových indexů v čele s finančními a průmyslovými podniky,“ uzavřel Ben Laidler z eToro.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB