První šokující předpověď pro rok 2021: Amazon si „koupí“ Kypr

Názor
Pandemie viru covid-19 byla tím nejlepším, co kdy Amazon potkalo. Celý svět se uzavřel do sebe a musel pracovat z domova, takže se vzedmula vlna on-line nákupů a firmy navýšily kapacity svých cloudů (například prostřednictvím Amazon Web Services – pozn. aut.), aby mohli jejich zaměstnanci využívat home office.
Pandemie viru covid-19 byla tím nejlepším, co kdy Amazon potkalo. Celý svět se uzavřel do sebe a musel pracovat z domova, takže se vzedmula vlna on-line nákupů. Foto: www.amazon.co.uk

V roce 2021 však nejen Amazon, ale i další on-line monopoly, od Facebooku a Googlu až po Microsoft, stále ostražitěji sledují vlády, které se snaží informačně-technologickým gigantům srazit hřebínek. Ti se totiž stávají příliš mocnými a platí příliš nízké daně, protože své zisky přesouvají do daňových rájů.

Tyto firmy už samozřejmě dlouho zaměstnávají celé armády lobbistů a některé dokonce k celé situaci přistupují na takříkajíc vládní úrovni. Například Microsoft si v New Yorku otevřel zastupitelskou kancelář při OSN a zaměstnal diplomata, který má na starosti jeho vztahy s evropskými vládami.

Facebook si dokonce zřídil jakýsi „Nejvyšší soud“, který má dohlížet na stížnosti uživatelů a další problémy. V roce 2020 byli navíc vrcholoví manažeři Facebooku, Microsoftu a Alphabetu přizváni jako řečníci na každoroční bezpečnostní konferenci v Mnichově, spolu s prezidenty a premiéry různých zemí.

PSALI JSME:
Amazon nejhodnotnější značkou světa

V roce 2021 se stupňuje pozornost, kterou jim věnují oficiálních místa, a zejména EU, a tak se Amazon rozhodne konat a přesune své evropské ústředí na Kypr. Ten vítá obrovskou korporaci s otevřenou náručí. Související daňové výnosy mu totiž pomohou snížit poměr dluhu k HDP, který už dosahuje téměř 100 %. Navíc zazlívá EU tvrdé zacházení v průběhu krize státních dluhů v letech 2010-12. Kyperský HDP činí zhruba 24 miliard dolarů, což je méně než čtvrtina výnosů Amazonu mimo Spojené státy.

V průběhu roku pak konzultanti Amazonu „pomohou“ Kypru přepsat daňové zákony po vzoru Irska, jen zdanění právnických osob a dalších věcí bude ještě nižší, a čelní představitelé země i její obyvatelstvo si to výměnou za nenadálé finanční zisky a nižší daňové sazby nechají klidně líbit.

Evropským regulačním orgánům ale rychle dojde, co se děje, a proti Amazonu zasáhnou. Donutí firmu změnit její praktiky a přimějí Kypr i ostatní země EU harmonizovat daňové zákony. Také Spojené státy a další země vytáhnou v roce 2021 proti monopolům a potrestají je za jejich aroganci.

Autorka je odbornice Saxo Bank na instrumenty s pevným výnosem
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spojené státy bojují s technologickými společnostmi

Zavřít reklamu ×
  1. Je neskutecne, co si tito giganti dovoluji. Google Facebook Amazon a falsi korporace. Ja bych jim zakazal cinnost na evropskem kontinentu a naridil jim.olatit dane ve stech, kde vykazuji zisk! Udivuje me, ze proti nim jeste nikdo nezasahl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB