První šokující předpověď pro rok 2022: Plán skoncovat s fosilními palivy má trhliny, může být i odložen

Téma týdne
Naše komoditní předpověď pro rok 2022? V rámci boje proti inflaci a snižování rizika společenských nepokojů odsunou politici plnění klimatických cílů na později a podpoří investice do fosilních paliv, zatímco se budou snažit přijít na jiný způsob, jak radikálně snížit uhlíkové emise.
Pokud bude v roce 2030 zhruba 30 procent vozového parku jezdit na elektřinu, bude mezní změna poptávky po kovech odpovídat deseti až dvacetinásobku současné úrovně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Politici si uvědomí hrozbu vysoké inflace vyplývající z rychlého růstu cen komodit i riziko ekonomické katastrofy kvůli nerealistickým lhůtám stanoveným pro přechod na zelenou energii, a proto odsunou plnění klimatických cílů na neurčito.

Na pět let odstraní byrokratické překážky pro investice do ropné produkce a na deset let pro investice do těžby zemního plynu, aby tak motivovali producenty k zajištění dostatečných dodávek za rozumné ceny, s jejichž pomocí bude možné realizovat přechod od současné energetiky k nízkoemisní energetice budoucnosti.

Podle IEA by ambiciózní cíl dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050 vyžadoval, abychom do roku 2030 omezili spotřebu ropy o 29 procent a spotřebu zemního plynu o deset procent, a i poté by bylo nutné ji dál rychle snižovat.

PSALI JSME:
Pátá šokující předpověď pro rok 2021: Revoluční fúzní technologie zajistí lidstvu hojnost energie

Vzhledem k těmto vyhlídkám začali dodavatelé tradičních energetických surovin omezovat další průzkum a těžbu do té míry, že už dnes nabídka nedostačuje poptávce, a cena energetických zdrojů, na nichž dosud závisí většina základní energeticky, stoupá.

To způsobilo růst cen a jejich volatility, a to nejen u energií, ale i u průmyslových kovů. Po většině z nich je totiž v rámci zelené transformace větší poptávka než doposud. Rostoucí poptávku po kovech ilustrujme příkladem: Pokud bude v roce 2030 zhruba 30 procent vozového parku jezdit na elektřinu, bude mezní změna poptávky po kovech odpovídat deseti až dvacetinásobku současné úrovně.

Kromě toho se rychlý růst cen energií promítl i do vyšších cen nafty a hlavně hnojiv. Rostou tedy náklady na zemědělskou výrobu, což vyvolává obavy o budoucnost produkce klíčových potravinářských plodin.

PSALI JSME:
Kecy a pózy kolem elektromobility

Jedním z klíčových faktorů omezujících investice potřebné nejen k dalšímu rozšiřování, ale i k udržení současné úrovně těžby a výroby energií je neochota investorů a bank půjčovat podnikům z těchto odvětví. Jak investoři, tak banky totiž stále častěji alokují svůj investiční kapitál mezi firmy na základě environmentálních, sociálních a správních kritérií (ESG).

Ceny komodit rychle stoupají a cesta k uhlíkové neutralitě se čím dál víc komplikuje. Politici se v roce 2022 mohou rozhodnout pro překvapivý, kontroverzní tah a dočasně uvolní environmentální restrikce ohledně nových investic do těžby energetických surovin. V případě ropy na pět let, v případě zemního plynu na deset.

Tento plán je prezentován jako jediný pragmatický způsob, jak umožnit přechod od současné vysoké spotřeby energií k vytoužené budoucnosti s nízkými emisemi a zároveň omezit riziko společenských nepokojů kvůli rostoucím cenám potravin a energií. Mohlo by se tak stát, že Shares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF posílí i o 50 procent, protože výše zmíněný plán vdechne celému sektoru energetiky nový život.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Komodity zadržují dech, potraviny jsou nejdražší za deset let

Zavřít reklamu ×
  1. Jen nám stratég Saxo Bank neprozradil koho je to plán. Jestli takto sní země střední Evropy mají zcela jistě smůlu.

  2. UNIE už nemá páky na prosazení budoucnosti bez problémů. Zamotala se do globalizace tím nejhorším způsobem a my vidíme jak plody z globalizace pomalu a jistě zůstávají v ČÍNĚ a Rusku. Možná se Vám to nezdá ,ale fakt že Rus chce platbu v rublech není o něčem jiném, než se začít pást na globalizaci. Myšlenka, že ÚNIE najde jiného dodavatele je směšná, Jiní dodavatelé mají již svého odběratele.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB