První týden nového roku potěšil investory, akciové trhy rostly na obou stranách Atlantiku

Názor
První týden v novém roce akciové trhy úspěšně navázaly na konec minulého roku. Americké indexy opět vylepšily svá maxima. Ale ani Evropa se nenechal zahanbit a ještě lepší výkon předvedla pražská burza.
Hlavní americký akciový index S&P500 posílil minulý týden o necelá dvě procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní americký akciový index S&P500 posílil minulý týden o necelá dvě procenta. Slabší chvilku si vybralo obchodování jen v pondělí, ale pak už akcie neznaly jiný směr než vzhůru. A asi není třeba dodávat, že opět uzavřely na nových historických rekordech.

Pozitivním stimulem je skutečnost, že demokraté po sněmovně těsně ovládli i senát, což dává novému prezidentovi a jeho administrativě obrovskou výhodu v tom, že si schválí takové zákony, jaké bude chtít. A jak se nastupující prezident Biden nechal slyšet, dojde s největší pravděpodobností k dalšímu rozšíření fiskálních stimulů. Pro trhy je to jednoznačně pozitivní zpráva.

Index S&P500 přidal minulý týden 1,8 procenta a v pátek stanovil novou maximální hodnotu. Pozadu nezůstal ani technologický indikátor NASDAQ a stejně jako S&P500 je na rekordu.

PSALI JSME:
Dosáhly americké akcie vůči evropským svého maxima?

Evropa tentokrát byla ještě lepší, než zámořské indexy. Za celý týden si index Stoxx Europe 600 připsal tři procenta. Jediným slabším dnem bylo úterý, ostatní seance tuto korekci více než kompenzovaly.

Ve srovnání s americkým i evropským indexem bylo obchodování na pražském parketu o poznání lepší. Za celý týden index PX vzrostl o vysokých 4,7 procenta. Kromě úterý, kdy došlo k mírné korekci, hlavní index pražské burzy posiloval.

Prim na ní hrály minulý týden jednoznačně finanční domy. Vůbec nejlepší výkon předvedla Komerční banka (+8,5 % t/t), která za celý týden vzrostla o téměř 10 %. Ostatní banky (Erste, Moneta a pojišťovna VIG) přidaly shodně pět procent. Velmi slušně vzrostla také cena ČEZu. Pravděpodobně je to reakce na rostoucí cenu elektřiny, která dosahuje lokálních maxim. Žádný z titulů obchodujících se na BCPP minulý týden neztrácel.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co bude mít klíčový dopad na akcie v roce 2021?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru