První zajímavosti ze Sčítání 2021

V úterý 11. května skončilo Sčítání 2021, nejrozsáhlejší statistický projekt desetiletí. Jeho organizátorem byl Český statistický úřad a vyžádal si mimořádné nasazení lidí i technologií, zejména pak v ostré fázi, která trvala 46 dní, od 27. března do 11. května.
Listinné sčítací formuláře do domácností roznášelo deset tisíc sčítacích komisařů České pošty a také je bylo možné vyzvednout i odevzdat na některém z osmi set kontaktních míst. Ilustrační foto: FAEI.cz

Po celou dobu sčítání bylo možné vyplňovat formulář elektronicky, od 17. dubna byly k dispozici i listinné sčítací formuláře. Pro lepší představu, co všechno letošní sčítání zahrnovalo, uvádíme několik zajímavých statistických údajů.

Letos byl především kladen důraz na možnost sečíst se on-line, což se ukázalo jako značná výhoda v období pandemie koronaviru, s níž se po většinu času přípravy projektu samozřejmě vůbec nepočítalo.

Podle průzkumu agentury Kantar z letošního ledna uvažovalo o on-line formě sečtení 71 procent lidí, ale nakonec elektronické formuláře podle odhadů vyplnilo a odeslalo 87 procent obyvatel. Sčítání lidu je tak největším IT projektem, do kterého se zapojilo dosud největší množství obyvatel ČR.

Přispěla k tomu nejen epidemická situace, ale také jednoduchost a rychlost vyplnění elektronického formuláře. Průměrně lidé strávili vyplňováním formuláře za domácnost 20 minut a 34 vteřin a oproti papírovému formuláři ušetřili cca devět minut. Další čas ušetřili tím, že nemuseli čekat na sčítacího komisaře, nebo nosit formulář do poštovní schránky či na kontaktní místo.

Celkem bylo k termínu 11. května odevzdáno 4 217 261 elektronických a 683 000 listinných sčítacích formulářů. Některé papírové formuláře ale stále přicházejí poštou, takže jejich konečný počet bude ve výsledku o něco vyšší, k 11. květnu jsme přijali 795 000 formulářů.

Pro přihlášení do elektronického formuláře využilo 64 procent uživatelů počítač a 36 procent mobilní telefon nebo tablet. On-line sčítací formuláře byly připraveny v sedmi jazykových mutacích, takže se bez problémů mohli sečíst i cizinci a příslušníci národnostních menšin.

Projekt letošního sčítání se intenzivně připravoval již od roku 2014 a cílem bylo maximálně usnadnit situaci všem sčítaným. Už od počátku proto panovala snaha využít maximum dat, která jsou uložena v různých registrech a databázích, a od lidí zjišťovat pouze ty informace, které jiným způsobem v potřebné kvalitě získat nelze.

Pro letošní sčítání se podařilo získat údaje z devíti veřejných registrů a počet otázek se tak proti roku 2011 snížil zhruba na polovinu. Úplně pak byl vypuštěn formulář pro zjišťování informací o domech.

Oproti původnímu plánu, kdy mělo být on-line sčítání umožněno pouze po dobu prvních 14 dní, ale zůstala tato možnost vzhledem k nepříznivé pandemické situaci otevřena i po celou dobu terénní fáze sčítání.

Systém tak pracoval nepřetržitě 46 dní, a kromě výpadku krátce po startu ostrého provozu fungoval spolehlivě až do konce sčítání. Celkové skóre tedy vychází na 1 096 hodin bez poruchy ku osmi hodinám výpadku.

Velký důraz byl při přípravě sčítání kladen na kontaktní centrum, kam mohli lidé volat nebo zasílat své dotazy ke sčítání e-mailem. Kontaktní centrum vyřídilo 266 245 telefonních hovorů, z nichž 53 procent odbavil automat bez nutnosti asistence „lidského“ operátora.

Přípravné práce na inteligentním a dynamickém odpovědním systému pro sčítání byly velmi intenzivní a trvaly více než dva měsíce. Pro hlasový automat byla použita kombinace textů čtených profesionálním speakerem a syntézy hlasu tak, že nebylo možné rozeznat, že u telefonu nesedí člověk. Operátoři kontaktního centra také zodpověděli 22 686 e-mailových dotazů.

Spokojenost s týmem kontaktního centra, který tvořilo 182 operátorů, čtyři vedoucí projektu, osm vedoucích týmu, deset trenérů a pět interních auditorů kvality, dosáhla 92 procent. Vysoko tak překročila původně nastavenou hranici 80 procent.

Operátoři odpovídali na nejrůznější otázky – od povinnosti se sečíst přes konkrétní dotazy k jednotlivým otázkám sčítacího formuláře až k mnohaminutovým telefonátům s osamělými či s životem nespokojenými lidmi.

Dalších 264 845 dotazů zodpověděl chatbot – unikátní řešení, které pro potřeby cenzu využil Český statistický úřad mezi prvními na světě. Komunikovat s ním mohli lidé na webu scitani.cz, ale i přímo v elektronickém formuláři nebo v mobilní aplikaci.

Listinné sčítací formuláře do domácností roznášelo deset tisíc sčítacích komisařů České pošty a také je bylo možné vyzvednout i odevzdat na některém z osmi set kontaktních míst zřízených na pobočkách České pošty po celé republice nebo třinácti kontaktních místech Českého statistického úřadu.

Český statistický úřad také zorganizoval pět webinářů pro osoby se sluchovým postižením, aby poskytl dostatečnou asistenci těm, kteří např. nemohli zavolat na informační linku a ČSÚ ve stanovených dnech zajistil i služby tlumočníka. Samozřejmostí byl fakt, že webový formulář byl přizpůsoben pro slabozraké a nevidomé spoluobčany.

Webové stránky sčítání.cz zaznamenaly více než 33,5 milionu zobrazení a navštívilo je přes pět milionů uživatelů. Kromě přímého vstupu na elektronický formulář byla nejnavštěvovanější stránkou nápověda.

Největší statistický projekt v zemi, jehož cílem je získání přesných a aktuálních dat sloužících k efektivnějšímu plánování veřejného života včetně dopravy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému, nyní vstoupil do fáze zpracovávání získaných dat. První výsledky budou k dispozici na přelomu tohoto a příštího roku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru