První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok pro Deník N uvedl, že růst úrokových sazeb v letošním roce o více než půl procentního bodu sice nelze vyloučit, podle něj je však méně pravděpodobný. Rusnok očekává, že inflace zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky po zbytek letošního roku tak, jak s tím počítá prognóza ČNB.
Z hlediska zvyšování úrokových sazeb guvernér Rusnok uvedl, že otázkou je pouze, jak rychlé bude a zdali začne již v červnu, nebo až v srpnu. Foto: ČNB

Říká však, že na vyšší inflaci budou působit především vnější vlivy, jakou jsou vyšší ceny komodit či dražší vstupy do výroby. Zmírnit toto působení však podle Rusnoka v moci centrálních bankéřů není, lze nicméně předpokládat, že s návratem ekonomik do normálu tyto exogenní faktory postupně odezní.

To, co však bankéři ovlivnit dokáží, jsou poptávkové tlaky plynoucí z tuzemského trhu práce. Ten byl výrazně napjatý již před pandemií a podle guvernéra centrální banky se na tom během ní mnoho nezměnilo, když již nyní řada zaměstnavatelů hlásí významný nedostatek pracovních sil.

Trhu práce pomohla především silná podpora ze strany hospodářských politik, v důsledku níž u většiny domácností nedošlo k poklesu příjmů. Pokračující napětí na trhu práce a návrat ekonomiky k normálu jsou hlavním důvodem pro růst sazeb ČNB v letošním roce.

PSALI JSME:
První zvýšení úrokových sazeb možná už ve třetím čtvrtletí

Ke zpřísnění měnové politiky by v letošním roce měla pomoci i silnější koruna, jenž se ve vývoji cen může promítnout poměrně rychle. To připouští i sám Rusnok. Vůči euru je tuzemská měna již nyní silnější než před pandemií.

Její posilování bude podle nás pokračovat také ve zbytku roku, když na jeho konci očekáváme kurz mírně pod 25 CZK/EUR. Aktuálně platná prognóza centrální banky, zahrnující pro letošní rok trojí nárůst sazeb, počítá na konci roku oproti nám s kurzem slabším o více než dvě procenta.

Z hlediska zvyšování úrokových sazeb Rusnok uvedl, že otázkou je pouze, jak rychlé bude a zdali začne již v červnu, nebo až v srpnu. My počítáme s prvním zvýšením v srpnu, červen je však reálným rizikem. Centrální bankéři byli dosud poměrně opatrní, když zmiňovali, že se se zvyšováním sazeb raději opozdí, než aby ho uspěchali.

PSALI JSME:
Jak se připravit na inflaci: Utrácet a investovat

Myslíme si tak, že počkají na novou prognózu a také na měsíční data potvrzující probíhající oživení ekonomiky. Vliv může mít i zmíněná koruna, která je v dosavadním průběhu roku o zhruba procento silnější, než jakou ČNB čekala. Pro celý letošní rok očekáváme dvojí zvýšení sazeb, konkrétně v srpnu a listopadu.

Finanční trh na dnes zveřejněný rozhovor s guvernérem centrální banky nereagoval, když očekávané zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky je již zohledněno v současném ocenění korunových aktiv. Investoři pro letošní rok v souladu s prognózou ČNB očekávají trojí zvýšení sazeb.

Celý regionální trh byl tak ve znamení globálních vlivů, spočívajících v mírném poklesu akciových trhů a dluhopisových výnosů. Euro tak dnes vůči dolaru oslabilo o přibližně 0,2 procenta. V dopoledních hodinách ztrácela i koruna, odpoledne však došlo ke korekci a proti euru uzavírala poblíž hodnot z pondělka.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýší sazby už v červnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Akcie mírně rostly, koruna lehce oslabila

Nálada finančního trhu včera zůstávala lehce pozitivní. K tomu mohly přispět předchozí výroky členů Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), kteří vyjádřili přesvědčení o přechodnosti současného zrychleného …

Je hypoteční trh v ohrožení?

První kvartál letošního roku se nesl ve znamení zvyšující se poptávky po hypotékách. Podle údajů Fincentrum Hypoindex se březen 2021 stal rekordním měsícem jednak v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů ve výši …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru